تفاوت های اصلی جراحی بینی باز و بسته

تفاوت های بارزی بین تکنیک جراحی بینی به شیوه باز و بسته وجود دارد. این دو تکنیک طرفداران خاص خود را دارند. یکی از موارد مهمی که وجود دارد این است که در چه مواردی می توان برای جراحی بینی به شیوه بسته اقدام کرد. در برخی موارد به دلیل تجربه پایین جراح یک بینی که در حقیقت نیاز به جراحی بینی به شیوه باز دارد، به شیوه بسته عمل می شود. در این موارد فرد از ظاهر پایانی بینی خود راضی نیست و مشکلات ساختاری در بینی به وجود می آید. به همین دلایل نیاز است که با تفاوت بین این دو تکنیک جراحی آشنا شوید.

جراح در ابتدا لازم است که ساختار بینی را به طور کامل بررسی کند و بینی را از زوایای مختلف مورد سنجش قرار دهد. شاید نیاز به عکس برداری های بیشتر برای بررسی ناهنجاری های بینی باشد. در ادامه مقاله قصد داریم به توضیحاتی درباره جراحی بینی به شیوه بسته توضیح دهیم.

جراحی بینی به شیوه بسته یا رینوپلاستی اندونیزال

در جراحی بینی به شیوه بسته که با نام رینوپلاستی اندونیزال هم شناخته می شود، تمامی برش هایی که ایجاد می شوند در داخل مجراهای بینی هستند. به این ترتیب هیچ یک از بخیه هایی که زده می شود قابل مشاهده نیستند. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد خواستار انجام جراحی بینی به شیوه بسته هستند شاید همین موضوع باشد. یک مزیت دیگر که جراحی بینی به شیوه بسته دارد این است که دوران نقاهت کوتاه تری دارد. به دلیل عدم باز شدن کامل بینی می توان شاهد سریع تر طی شدن دوران نقاهت بود.
زمانی که از باز شدن کامل بینی خودداری می شود جراح با چالش های زیادی دست و پنجه نرم می کند و محدودیت های تکنیکال زیادی دارد. در این روش دسترسی به نقاط خاصی از بینی شاید امکان پذیر نباشد. تغییر شکل نوک بینی در این روش سختی های خاص خود را دارد ولی در نهایت آسیب کمتری به بینی وارد می شود. زمانی که نیاز به کاهش یا افزایش ناحیه پل بینی باشد جراحی با محدودیت هایی روبرو است.

تفاوت های اصلی جراحی بینی باز و بسته

تفاوت های اصلی جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی به شیوه باز یا رینوپلاستی خارجی

در جراحی بینی به شیوه باز هم از یکسری برش های داخلی استفاده می شود. همچنین از برشی کوچک که در امتداد کلوملا ایجاد می شود برای وصل کردن مجرای راست و چپ بینی استفاده می شود. در جراحی بینی به شیوه باز، پوست روی بینی به طور کلی از استخوان های روی بینی جدا می شود و بلند می گردد. به این ترتیب دید خوبی از ناحیه جراحی برای جراح ایجاد می گردد و دسترسی خوبی برای ایجاد تغییرات روی بینی ایجاد می شود.

در این روش ساختار بینی از نو بازسازی می شود و در موقعیتی درست با ظاهری طبیعی قرار می گیرد. به این ترتیب جراح قادر خواهد بود که ظاهری متقاون تر برای بینی به وجود آورد.

با شیوع استفاده از جراحی بینی به شیوه باز جراحان قادر خواهند بود تا بسیاری از مشکلات پیچیده مربوط به ساختار بینی را رفع کنند. از جمله ناهنجاری های ساختار بینی می توان به انحراف تیغه بینی، ناهنجاری های شدید بینی در اثر انجام جراحی بینی نامناسب، مشکلات تنفسی و … اشاره کرد. تمامی این ناهنجاری ها را می توان با جراحی بینی به شیوه باز درمان کرد.

این نوع جراحی با توجه به برش های بزرگ تری که ایجاد می کند نیاز به مدت زمان بیشتری برای جراحی دارد. همچنین از سوی دیگر مدت زمان طولانی تری برای ترمیم کامل بخیه ها و بهبود تورم و کبودی بینی نیاز است. کبودی و تورم بینی هم به نسبت بسیار بیشتر است. در مواردی که نیاز به بهبود ظاهر بینی به شدت افتاده، سر بالا و دفرمه باشد، می توان از این جراحی بهره برد.

نقاط ضعف جراحی بینی به شیوه باز

این پروسه که شامل لیفت پوست بینی است ، منجر به تورم بیشتر بینی می شود. این تورم موقتی است و ظرف هشت تا نه ماه از بین می رود. البته مزایای بلند مدت  استفاده از جراحی بینی به شیوه باز به معایب کوتاه مدت آن می ارزد. بنابراین در بسیاری از موارد ترجیح جراح استفاده از تکنیک باز است.

چرا برش ایجاد شده در رینوپلاستی به شیوه باز به صورت زیگ زاگ است؟

چرا این برش در ناحیه کلوملا صاف نیست؟ دلیل اصلی برای ایجاد برش به شکل زیگ زاگ این است که برش را استتار کند. یک خط ناصاف و به شکل پیچیده نمایانی کمتری نسبت به یک خط صاف دارد.

دکتر فاطمه مختاری فر جراح و متخصص گوش و حلق و  بینی در لرستان با علمی ترین و بروزترین تکنیک ها به درمان مشکلات مربوط به گوش، حلق و بینی می پردازد .  شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های تماس 09057569933-06642628147 حاصل فرمایید و یا به اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

 

آیا هنوز درباره اینکه برش در خارج از بینی ایجاد شود نگران هستید؟

اینکه درباره ایجاد اسکار در خارج از بینی خود نگران هستید امری کاملاً طبیعی است. ولی باید بدانید که در صورتی که این جراحی اصولی و با قاعده انجام شود و برش ها حرفه ای ایجاد شده و به ظرافت خاصی بخیه زده شود، اسکار های ناشی از جراحی به مرور کمرنگ می شوند و تقریباً غیر قابل مشاهده می شوند.

بخیه های لازم در لایه های مختلف پوستی زده می شوند. لایه های عمیق تر و مخفی با بخیه های جذب شونده بسته می شوند و بعد از چندین ماه به خودی خود جذب می شوند و نیازی به کشیده شدن ندارند. ولی برخی از بخیه ها از نوع کشیدنی هستند و نیاز است که مدت زمان مشخصی بعد از جراحی بینی( معمولاً یک هفته ) این بخیه ها کشیده شوند. بخیه ها به صورت چند گانه و بسیار ظریف هستند و بخش بیرونی پوست را می بندند.

نتیجه گیری

جراحی بینی به شیوه باز در موارد خاصی و با توجه به شرایط بیمار انجام می گیرد. در صورتی که نیاز به تغییر استخوان و غضروف بینی باشد، پهنای بینی نیاز به تغییر داشته باشد و یا نیاز به برطرف کردن قوز بینی باشد از جراحی بینی به شیوه باز استفاده می شود.

ولی در مواردی که تنها نیاز به تغییر نوک بینی یا اصلاح شکستگی بینی باشد می توان با جراحی بینی به شیوه بسته هم تغییرات لازم را انجام داد. در نهایت هر تکنیکی که با توجه به شرایط خاص بیمار انتخاب شود، هدف نهایی رسیدن به ظاهری ایده آل و بدون نقص است.

منبع : http://nysirrc.org/rhinoplasty-essentials/open-versus-closed-rhinoplasty

درباره drmokhtari

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در تماس باشید