آلرژی و عمل بینی

آلرژی بینی که یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست، اما می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی در شما شود. بسیاری از افراد از آلرژی بینی رنج می برند و متأسفانه، شما نمی توانید کار زیادی در مورد آن انجام دهید. این آلرژی ها به دلیل مشکلات ساختاری بینی ایجاد نمی شوند. بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی به این فکر می کنند که آیا انجام جراحی بینی می تواند مشکلات آن ها را ریشه کن کند؟ یا اصلا با داشتن آلرژی می توانند عمل زیبایی بینی انجام دهند یا نه؟ امروز می خواهیم در مورد هر آنچه که باید در مورد آلرژی و عمل بینی بدانید، را به شما بگوییم.

یا جراحی بینی می تواند به درمان آلرژی بینی کمک کند؟

آلرژی بینی چیست؟

اکثر آلرژی های بینی در نتیجه پاسخ های ایمنی نامناسب به آلرژن ها (که معمولاً بی ضرر هستند) ایجاد می شود. اگر به گرده، گرد و غبار یا دود حساسیت دارید، به احتمال زیاد سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به این مواد آنتی بادی تولید می کند، که می تواند منجر به ناراحتی و علائمی مانند احتقان غشاهای مخاطی، خستگی، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه، فشار در سینوس شود و منجر به احساس خارش در گلو و درد پشت چشم ها و گونه ها گردد.

آلرژی می تواند آزاردهنده باشد و درمان آن بسیار سخت باشد. برخی از مواد رایجی که می توانند آلرژی ایجاد کنند عبارتند از گرد و غبار، گرده درختان و شوره حیوانات. خوشبختانه، این آلرژی ها فصلی هستند و در تمام طول سال دوام نمی آورند. درمان آلرژی بینی بسیار مهم است زیرا التهاب غشای بینی می تواند منجر به مشکلاتی مانند سینوزیت حاد، اختلالات خواب، اوتیت میانی، آپنه خواب، ناهنجاری های کام، مشکلات دندانی و اختلال عملکرد شیپور استاش شود. این آلرژی های بینی معمولاً با کمک داروهای آنتی هیستامین، استروئیدها یا با محدود کردن قرار گرفتن در معرض آلرژن ها درمان می شوند.

آلرژی بینی چیست؟

انواع عمل بینی

دو نوع اصلی از روش‌های جراحی بینی وجود دارد: رینوپلاستی زیبایی و رینوپلاستی عملکردی. هدف رینوپلاستی زیبایی بهبود ظاهر زیبایی بینی است در حالی که جراحی بینی عملکردی برای بازگرداندن عملکرد طبیعی بینی در نظر گرفته شده است. رینوپلاستی عملکردی معمولا برای افرادی که با انحراف تیغه بینی سروکار دارند انجام می شود و به آن سپتوپلاستی می گویند.

در صورت داشتن آلرژی می توانم جراحی بینی انجام دهم؟

بله در صورت داشتن آلرژی می توانید بینی خود را عمل کنید. در جلسات مشاوره باید پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید تا زمان مناسب برای عمل بینی شما توسط پزشک تعیین گردد و همچنین دو هفته قبل از عمل آلرژی شما به خوبی کنترل شود تا بعد از عمل کمتر دچار احتقان و آبریزش بینی شوید.

آیا جراحی بینی می تواند به درمان آلرژی بینی کمک کند؟

توجه به این نکته مهم است که مشکل ساختاری بینی باعث ایجاد این حساسیت ها نمی شود. بنابراین، هیچ جراحی نمی تواند به درمان آلرژی بینی کمک کند. با این حال، می‌توانید از جراحی بینی برای درمان شرایطی استفاده کنید که می‌تواند علائم آلرژی را کاهش دهد. این شرایط شامل پولیپ بینی، هیپرتروفی شاخک و انحراف سپتوم است.

در طول فصول آلرژی، بیمار مبتلا به انحراف تیغه بینی، در هنگام تنفس دچار مشکل می شود. انجام جراحی انحراف بینی می تواند به باز شدن مجرای بینی کمک کند و از دردهای ناشی از تورم بینی توسط آلرژی بکاهد.

اما باید توجه داشته باشید که جراحی بینی آلرژی را درمان نمی کند.

آیا داشتن آلرژی بینی بر نتیجه عمل زیبایی بینی تأثیر می گذارد؟

اگر از هر نوع آلرژی بینی رنج می برید و به دلایل زیبایی قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید، ممکن است یک سوال در ذهن شما ایجاد شود: آیا آلرژی بر نتیجه جراحی تاثیر می گذارد؟ لازم نیست نگران آن باشید زیرا انجام جراحی بینی برای افرادی که با آلرژی بینی دست و پنجه نرم می کنند، مشکلی ایجاد نمی کند. لازم است بدانید که نقاهت بعد از جراحی بینی برای افرادی که از آلرژی بینی رنج می برند اندکی ناراحت کننده خواهد بود. به احتمال زیاد پس از انجام عمل جراحی در مرحله بهبودی احساس احتقان خواهید داشت.

بیمارانی که از آلرژی بینی رنج می برند، در مقایسه با افرادی که اینگونه نیستند، تمایل بیشتری به باد کردن بینی خود دارند.شما یاید تا مدتی از دمیدن بینی خود اجتناب کنید تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنید. برای افرادی که با آلرژی بینی دست و پنجه نرم می کنند، می تواند ناراحت کننده باشد. بهتر است در ماه هایی که آلرژی های فصلی در اوج خود هستند از برنامه ریزی برای جراحی خودداری کنید. زمانی از سال را انتخاب کنید که علائم آلرژی کمتری دارید.

من آلرژی دارم، چه زمانی می توانم بینی خود را عمل کنم؟

قابل درک است که افرادی که در اکثر ایام سال از آلرژی رنج می برند و نیاز به دمیدن مکرر بینی خود دارند یا کسانی که با یک تغییر دمای ساده عطسه می کنند، می ترسند نتیجه جراحی زیبایی بینی خود را خراب کنند.

بعد از عمل بینی احساس گرفتگی بینی خواهید داشت. اگر یک واکنش آلرژیک اضافه شود، بهبودی می تواند ناراحت کننده تر باشد زیرا نمی توانیم بینی خود را باد کنیم. در مورد عطسه، برخی از بیماران به ترفندهای مختلفی مانند تنفس عمیق یا عطسه کردن ساده از طریق دهان متوسل می شوند.

باید به خاطر داشته باشید که داروهایی وجود دارند که باید چند هفته قبل از عمل از مصرف آنها اجتناب کنید. علاوه بر این، اگر بعد از عمل دچار حمله آلرژی شدید، قبل از مصرف هر چیزی باید با جراح بینی  مشورت کنید تا از تداخل در روند بهبودی جلوگیری شود. بنابراین انتخاب لحظه مناسب برای این نوع بیماران مهم است.

مناسب ترین زمان برای عمل بینی به نوع حساسیت شما بستگی دارد. اگر فصلی و ثابت است، باید جراحی را در مواقعی برنامه ریزی کنید که آلرژی ندارید. اگر در طول سال از آن رنج می برید، هیچ زمان ایده آلی وجود ندارد، تنها گزینه شما اجتناب از قرار گرفتن در معرض ماده ای است که باعث علائم می شود.

کلام آخر

در مجموع، می توان گفت که جراحی بینی آلرژی بینی را درمان نمی کند، اما می تواند به درمان بیماری های همراه مانند انحراف تیغه بینی و پولیپ بینی کمک کند، که می تواند علائم آلرژی را کاهش دهد.  علاوه بر این، برای بیمارانی که از آلرژی بینی رنج می برند، انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی اشکالی ندارد. این روش علائم مرتبط با آلرژی شما را بدتر نمی کند، اما می تواند دوران بهبودی بعد از عمل را کمی برای شما ناراحت کننده تر کند. از این رو، توصیه می شود این عمل را در فصلی انجام دهید که آلرژی کمتری دارید و برای شما راحت تر است.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *