علت برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و راه درمان آن

بعضی از مواقع بعد از جراحی بینی برآمدگی ایجاد می شود، که ممکن است شما را نگران کند، جای نگرانی نیست، این یک وضعیت کاملا طبیعی است. زیرا شما نمی توانید نتیجه جراحی بینی را در هفته های اول دوره نقاهت بعد از عمل قضاوت کنید و باید منتظر بمانید تا زمان بگذرد تا نتیجه ی اصلی را مشاهده کنید. گاهی اوقات، ماساژ برآمدگی بعد از عمل ممکن است به حل این مشکل کمک کند. اما قبل از هر اقدامی با جراح بینی خود مشورت کنید. امروز می خواهیم در مورد برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل و درمان آن با شما صحبت کنیم.

علل ایجاد برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل

علل ایجاد برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل

برآمدگی روی پل بینی بعد از جراحی بینی غیر معمول و غیر طبیعی نمی باشد. برآمدگی‌ها و ورم های اولیه که ممکن است چندین ماه طول بکشد، اغلب به دلیل تورم بافت‌های بینی (پوست، ماهیچه ها) است. ولی برجستگی هایی که بیش از یک سال بعد از عمل ماندگاری دارند، ممکن است نشان دهنده بافت اسکار یا استخوان و یا غضروف اضافی باشند، که در این صورت خود به خود از بین نمی روند. بیمارانی که قبل از جراحی بینی دارای بینی هایی با برجستگی های بسیار بزرگ (قوز بینی) هستند معمولاً بعد از عمل بیشترین تورم را دارند.

قوزهای بسیار بزرگ بینی یا افراد با سابقه آسیب های شدید صورت یا شکستگی بینی ممکن است برای ایجاد یک بینی صاف و زیبا به بیش از یک عمل جراحی بینی نیاز داشته باشند. برآمدگی های کوچکی که بلافاصله پس از جراحی زیبایی بینی ایجاد می شوند، معمولاً با گذشت دوره ی نقاهت برطرف می شوند. فشار ملایم و ماساژ ممکن است برای برطرف کردن آن ها مناسب باشد. البته فشار و ماساژ بیش از حد ممکن است استخوان ها و غضروف بینی را جابجا نموده و حرکت دهد و نتیجه ی عمل شما را خراب نماید و البته قبل از هر اقدامی با جراح خود مشورت کنید. تزریق استروئید زیر پوست ممکن است به تورم بینی شما کمک کند.

یکی دیگر از علل ایجاد برآمدگی روی بینی بلافاصله پس از جراحی زیبایی بینی که کمتر رایج است، لخته شدن خون (هماتوم) یا عفونت است. این موارد معمولاً به راحتی آشکار می شوند و می توانند توسط جراح شما در مطب درمان شود. اگر در مورد تورم بعد از جراحی بینی نگرانی دارید با پزشک خود مشورت کنید.

بازگشت قوز بینی بعد از جراحی بینی

بازگشت قوز بینی بعد از جراحی بینی

بازگشت قوز بعد از جراحی بینی معمولا از عوارض غیرقابل پیش بینی عمل بینی می باشد. در بین 5 تا 10 درصد از بیمارانی که عمل قوز بینی انجام می دهند، تورم و بافت اسکار می تواند ایجاد شده و باقی بماند. اصلاح قوز و برجستگی ثانویه در مقایسه با قوز اولیه جزئی می باشد و نیازی به نگرانی در این مورد نیست. بیمارانی که آن را به عنوان یک مشکل محسوس می دانند، می توانند با انجام جراحی بینی تجدید نظر آن را برطرف نمایند.

اگر برجستگی روی بینی شما ایجاد شده و یا قوز بینی بعد از جراحی برگشته است. توصیه می شود 6 تا 12 ماه پس از جراحی بینی اولیه قبل از تصمیم گیری برای جراحی مجدد بینی صبر کنید. اغلب پینه ای که تشکیل می شود یا تورم در قسمت استخوانی بینی که باعث می شود افراد به این فکر کنند که نیاز به جراحی ترمیمی بینی دارند. در صورتی که اکثر این برآمدگی ها به مرور زمان از بین می روند.

در جراحی زیبایی بینی های گوشتی به دلیل اینکه پوست ضخیم تر بوده است. بهبود تورم بعد از جراحی مدت زمان بیشتری طول می کشد و به بیمار این تصور را می دهد که قوز بینی بعد از جراحی زیبایی برگشته است.

ایجاد برجستگی روی بینی بخشی از بهبودی پس از عمل بینی است؟

برآمدگی و ورم اولیه پس از عمل بینی ممکن است بخشی از بهبودی پس از جراحی شما باشد. هنگامی که قوز روی بینی در جراحی تراشیده می شوند، استخوان تحریک می شود. هنگامی که استخوان شکسته شروع به بهبود می کند، ابتدا پینه در حال شکل گیری است. بعد از چند ماه کوچکتر می شود تا زمانی که صاف شود. بنابراین، نیازی به نگرانی در مورد برآمدگی ایجاد شده نیست. باید حداقل 6 ماه بعد از عمل جراحی صبر کنید تا نتیجه ی اصلی مشخص گردد.

آیا جراح بینی می تواند بازگشت قوز بینی را کنترل کند؟

عود قوز روی بینی بعد از جراحی خارج از کنترل جراح است. این بدان معناست که جراح شما نمی تواند در طول عمل کاری برای جلوگیری از بازگشت برآمدگی انجام دهد. جراح شما از قبل این موضوع را به شما اطلاع می دهد. البته اینکه عمل بینی باید توسط جراح با تجربه و متخصص انجام شود تا از ایجاد عوارض و مشکلات بعد از عمل بینی جلوگیری شود، بسیار حائز اهمیت است.

آیا باید برای برجستگی ایجاد شده روی بینی خود دوباره جراحی بینی انجام دهیم؟

شرایط مختلفی وجود دارد که جراحی تجدید نظر بینی ممکن است بهترین گزینه ی درمانی باشد، مانند بزگشت قوز بینی بعد از جراحی بینی.

بعد از عمل زیبایی بینی، گاهی اوقات ممکن است برآمدگی های روی بینی شما ایجاد شود، که به مرور زمان برطرف شوند و نیازی به جراحی مجدد بینی نباشد.

کلام آخر

فقط حدود 5 تا 10 درصد احتمال بازگشت قوز بینی بعد از جراحی بین وجود دارد و بقیه موارد با گذشت دوره ی نقاهت، چسب زدن بینی و ماساژ بینی برطرف می شود، البته قبل از هر اقدامی با جراح خود مشورت کنید و از او کمک بخواهید. ممکن است چون استخوان بینی تراشیده می شود، به طور موقت باعث ایجاد این برآمدگی شود، جای هیچ نگران نیست، زیرا اکثر این برجستگی ها دائمی نیستند و جز روند بهبودی بعد از عمل می باشند و به مرور برطرف می‌گردند.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

یک پاسخ
  1. سلام
    من بینیم انحراف داشت ولی قوز نداشت دکترم قبل عمل گفت چون انحراف بینیتون خیلی شدیده و از چند نقطه شکستگی داره احتمال داره صاف صاف نشه الانم یه کم انحراف داره که باید دقت کنی تا متوجه‌ بشی ولی حالا بعد از گذشت شش ماه قوز خیلی بدی رو تیغه بینیم هست و خوب که نشده هیچ بدتر هم شده نمی‌دونم درست میشه یا نه ولی خیلی حالم بده سر این موضوع دکتر جراح ام هم انقدر سرش شلوغه که وقت ویزیت به سختی میده کسی هست که من رو راهنمایی کنه که چه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *