تفاوت جراحی باز و بسته بینی

تفاوت جراحی باز و بسته بینی چیست؟ همانطور که می دانید امروزه جراحی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می شود در این مطلب هر دوی این روش ها را معرفی می کنیم و مزایا و معایب و همچنین تفاوت های آن ها را مورد بحث قرار می دهیم.

تفاوت بین جراحی باز و بسته بینی چیست؟

تفاوت بین جراحی باز و بسته بینی چیست؟

تفاوت اصلی بین جراحی بینی به روش باز و بسته وسعت، تعداد برش ها و محل برش ها است. در جراحی بینی باز، جراح بینی دو طرف پره های بینی، قسمت پایینی پل و داخل سوراخ های بینی را برش می دهد تا پوست بینی را بالا بیاورد و تغییرات لازم را به طور کامل اعمال نماید. اما در جراحی بینی بسته، جراح پوست بینی را بلند نمی کند و فقط دو برش در ناحیه داخلی سوراخ های بینی ایجاد می کند.

تفاوت های دیگر این دو روش عبارتند از:

1-دوره نقاهت

در روش باز چون جراحی با تعداد برش های بیشتری انجام می شود و همچنین این روش برای تغییر و اصلاحات اساسی بینی انجام می شود، در نتیجه نسبت به روش بسته که برش های کمتری ایجاد می شود، دوره نقاهت بیشتری دارد.

2-میزان کبودی و تورم

همانطور که می دانید برای ایجاد تغییرات زیاد در ظاهر بینی مانند اصلاح انحراف بینی و حذف قوز بینی و سایر تغییرات بزرگ از روش جراحی بینی باز استفاده می شود در نتیجه میزان کبودی و تورم بعد از این نوع جراحی مسلما بیشتر از جراحی بینی بسته که برای اصلاح نوک بینی و اصلاحات جزئی استفاده می شود، است.

3-جراحی بسته را نمی توان برای جراحی بینی ترمیمی انجام داد.

یکی دیگر از تفاوت های این دو روش این است که در جراحی بینی ترمیمی نمی تواند از روش جراحی بینی بسته استفاده کرد.

4-مدت زمان عمل

در رینوپلاستی باز به دلیل انجام تغییرات بزرگ در ساختار بینی مدت زمان عمل نسبت به جراحی بینی به روش بسته بیشتر است.

5-جای زخم

جای زخم در جراحی بینی بسته کمتر دیده می شود و برش های کمتری نسبت به جراحی بینی باز ایجاد می شود.

6-عوارض

رینوپلاستی بسته عوارض کمتری دارد، به دلیل انجام تغییرات جزئی در ساختار بینی با این روش مسلما تورم، درد، کبودی و…. نسبت به جراحی بینی باز جزئی تر می باشد.

آیا نتایج در جراحی بینی سته و باز متفاوت است؟

آیا نتایج در جراحی بینی بسته و باز متفاوت است؟

همانطور که قبلا بیان شد، جراح بینی در جراحی بینی باز دسترسی بیشتری به ساختار بینی شما دارد، بنابراین نتایج این عمل برجسته خواهد بود. از طرفی در جراحی بینی بسته می توان طیف بسیار کمتری از کار روی بینی انجام داد و نتایج آن جزئی است. بنابراین، اگر بعد از عمل انتظار تغییر قابل توجهی دارید، یک جراح ماهر و با تجربه پیدا کنید و تحت عمل جراحی بینی باز قرار بگیرید. با این حال، اگر می خواهید کمی تغییر در بینی خود داشته باشید، جراحی بینی بسته گزینه بهتری است.

جراحی بینی بسته بهتر است یا باز؟

شاید برایتان سوال باشد، که بین روش جراحی بینی باز یا بسته کدام بهتر است. در این صورت باید بدانید که جراح شما با توجه به انتظارات شما، شکل طبیعی بینی، تعداد و شدت عیوب بینی و میزان تغییرات مورد نظر شما بهترین تکنیک را برای شما انتخاب می کند. بنابراین، نمی توان با اطمینان گفت که کدام روش بهتر است. فراموش نکنید که انتظارات خود را از قبل با جراح خود در میان بگذارید.

مزایا و معایب جراحی بینی بسته و باز چیست؟

هر کدام از روش ها مزایا و معایب خود را دارند و جراح با توجه به میزان تغییرات بینی روش مناسب زا انتخاب می کند.

مزایای جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته

 • در جراحی باز جراح به قسمت های مختلف بینی دسترسی بیشتری دارد.
 • در جراحی بینی باز از آنجایی که پوست بینی لیفت می شود، جراح می تواند قسمت های مختلف بینی را بهتر تجسم کند و عیوب آن را با دقت بیشتری برطرف کند. احتمال ایجاد عدم تقارن بینی در جراحی بینی به روش باز کمتر است.
 • قرار دادن گرافت و پروتز آسان تر است: گاهی اوقات، جراح مجبور است از پیوند یا پروتز برای بازسازی پل و نوک بینی، حمایت از ساختار بینی یا افزایش طول سپتوم استفاده کند. در جراحی بینی باز، قرار دادن پیوند غضروف و پروتز بسیار آسان تر است زیرا جراح می تواند مستقیماً به بخش های مختلف اسکلت بینی دسترسی داشته باشد.
 • جراحی باز برای جراحی های پیچیده مناسب تر است.
 • افرادی که بینی کج دارند، نوک بینی تغییر شکل داده شده و یا کسانی که از عوارض جراحی اولیه بینی رنج می برند باید تحت عمل جراحی بینی باز قرار گیرند زیرا در این روش جراح دسترسی بیشتری دارد و می تواند عیوب بینی را تا حد زیادی برطرف کند.
 • در جراحی بسته برش های کمتری ایجاد می شود.از آنجایی که رینوپلاستی بسته برای تغییرات جزئی انجام می شود، نیازی به برش های بزرگ نیست.
 • اسکارهای کمتر قابل مشاهده بعد از عمل: از آنجایی که در جراحی بینی بسته تقریبا هیچ برش خارجی ایجاد نمی شود، جای زخم کمتری روی پوست خواهد بود.
 • زمان عملیات کوتاهتر: رینوپلاستی بسته کوتاه‌تر است زیرا نیاز به بیهوشی و برش کمتری دارد. معمولا این جراحی حدود 30 تا 90 دقیقه طول می کشد.
 • دوره نقاهت کوتاه تر: دوره نقاهت عمل بینی بسته تقریباً پنج تا هفت روز است. در بیشتر موارد، بیمار می تواند یک هفته پس از عمل به سر کار خود بازگردد.
 • عوارض کمتر: از آنجایی که این روش بسته کمتر تهاجمی است و نیاز به بیهوشی کمتری دارد، عوارض آن نیز کمتر است.
 • تورم و کبودی کمتر: در رینوپلاستی بسته از آنجایی که رگ های خونی پوست در حین عمل پاره نمی شوند، پس از عمل بیمار تورم و کبودی کمتری را تجربه خواهد کرد.
 • خون می تواند در پوست نوک بینی جریان یابد.: در رینوپلاستی بسته، برش ها روی کلوملا ایجاد نمی شود. بنابراین گردش خون در این ناحیه حین و بعد از عمل قطع نمی شود.

معایب جراحی بینی باز و بسته

 • تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی باز بیشتر طول می کشد (4 تا 6 هفته).
 • از آنجایی که رینوپلاستی باز یک عمل تهاجمی است، دو تا سه هفته طول می کشد تا بیمار به طور کامل بهبود یابد.
 • این باعث ایجاد اسکار در محل برش می شود، اگرچه اسکارها به مرور زمان ناپدید می شوند. و زمان عملیات طولانی تر است (1.5 تا 3 ساعت).
 • در جراحی بینی بسته ممکن است به ساختار بینی آسیب برسد.
 • در عمل بینی بسته جراح به تمام قسمت های بینی دسترسی کمتری دارد.
 • در جراحی بینی به روش بسته، نمی توان از آن برای جراحی بینی ترمیمی استفاده کرد.
 • این روش به ظرافت و دقت بیشتری نیاز دارد، بنابراین بسیاری از جراحان ترجیح می دهند از این روش استفاده نکنند. و بیمار احتمالا تا یکی دو روز بعد از عمل دچار مشکلات تنفسی خواهد شد زیرا پوست داخل بینی متورم شده است.

کلام آخر

جراحی بینی یک جراحی پلاستیک رایج است که می تواند هارمونی را به صورت شما بیاورد. این جراحی به دو صورت باز و بسته انجام می شود. اگرچه هر دو روش مزایا و معایبی دارند، اما جراح شما در نهایت تصمیم می گیرد که کدام یک برای شما مناسب تر است. بنابراین یافتن یک جراح بینی ماهر و با تجربه برای جراحی بینی حائز اهمیت است.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.