دکتر فاطمه مختاری فر » خطرات بیهوشی در جراحی بینی

0 / 5. 0

۵ دقیقه
خطرات بیهوشی در جراحی بینی

خطرات بیهوشی در جراحی بینی

آنچه می خوانید...

خطرات بیهوشی در جراحی بینی

هر چه زمان می گذرد نه تنها در علوم پزشکی شاهد دستاوردهای ارزشمند هستیم، بلکه می بینیم که چطور روش های قدیمی به وسیله تکنولوژی های جدید به روز شده و نقاط ضعف آن ها برطرف می شود.

از میان جراحی های متداول در کشورمان ایران جراحی بینی به دلیل داشتن متقاضیان بالا بیش از سایر جراحی ها در موج به روز رسانی ها شناور بوده است. شاید به یاد داشته باشید در گذشته افرادی که دست به جراحی بینی می زدند ریسک بالایی را می پذیرفتند تا به نتیجه دلخواه برسند. اما هر چقدر که تکنولوژی و راه انجام این جراحی متنوع تر شد از ریسک ها و عوارض احتمالی آن کاسته شد. یکی از این عوارض که اغلب مراجعین را به هراس می انداخت عوارض بیهوشی بود.

کم نبودند افرادی که به همین علت از انجام این جراحی منصرف شدند. اما آیا این عارضه هم اکنون نیز سلامتی بیماران را تهدید می کند؟ باید دید.

ما در این مقاله موضوعی پیرامون عارضه بیهوشی ناشی از جراحی بینی و احتمال بروز آن در این جراحی را بررسی کرده ایم تا افراد با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به این جراحی کنند. با ما همراه باشید:

بیهوشی در جراحی بینی

رکن اول و ابتدایی برای انجام هر گونه جراحی تهاجمی ایجاد بیهوشی است که به دو طریق، بی هوشی عمومی و یا بی حسی موضعی صورت می گیرد. در جراحی بینی نیز با وجود امکان بهره مندی از بی حسی موضعی، اغلب جراحان از بیهوشی عمومی استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید
دوران نقاهت بعد از عمل بینی

خطرات احتمالی ناشی از ایجاد بیهوشی در جراحی بینی

ایجاد حساسیت به دارو های بیهوشی:

آیا تا به حال برای تزریق پنی سیلین از شما پرسیده شده که آیا به آن حساسیت دارید یا خیر؟ دارو های بیهوشی نیز مثل این نوع آمپول ممکن است ایجاد حساسیت کنند. افرادی که به پنی سیلین حسایت دارند به احتمال بیشتری به داروی بیهوشی نیز حساسیت نشان می دهند، لذا متقاضیان جراحی بینی موظف هستند قبل از شروع جراحی این مورد را با پزشک خود در میان بگذارند و همچنین متخصص بیهوشی نیز موظف است اتاق عمل را برای بروز چنین اتفاقات احتمالی ای تجهیز کرده تا در صورت بروز مشکل بتواند  به سرعت آن را رفع کند.

خطرات بیهوشی در جراحی بینی
خطرات بیهوشی در جراحی بینی

جا به جایی لوله بیهوشی

لوله بیهوشی جهت رساندن اکسیژن به بیمار استفاده می شود. شاید در گذشه احتمال جا به جایی آن در حین جراحی وجود داشت، اما امروزه با وجود متخصصین بیهوشی در اتاق های عمل این احتمال به حدااقل رسیده است. اگر در طول جراحی این لوله جا به جا شود اکسیژن به بیمار نرسیده و ممکن است به مرگ مغزی او بیانجامد. به این منظور متخصصین بیهوشی در حین و بعد از جراحی باید به طور مداوم علائم حیاتی بیمار را مورد بررسی قرار دهند.

بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضوعی

هنوز این عبارت یکی از سوالات متقاضیان جراحی بینی است. افرادی که از عوارض بیهوشی بیم دارند خواستار بی حسی موضعی هستند. باید بیان داشت که در گذشته بیهوشی در جراحی بینی به علت استفاده از گاز بوتان بسیار برای بیمار خطرناک بود تا اینکه پزشکان استفاده از بی حسی موضعی را جایگزین آن کردند. اما این روش نیز خطرات خود را به همراه داشت به این صورت که در این روش امکان برگشت خون از پشت بینی و راه یافتن آن به ریه وجود داشت و فرد را دچار خفگی می کرد. امروزه با توجه به رشد تکنولوژی و پیدایش داروهای متنوع، بیهوشی به روش ایمن تری صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید
بهترین دکتر جراحی بینی در لرستان

 

دکتر فاطمه مختاری فر جراح و متخصص گوش و حلق و  بینی در لرستان با علمی ترین و بروزترین تکنیک ها به درمان مشکلات مربوط به گوش، حلق و بینی می پردازد .  شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های تماس 09057569933-06642628147 حاصل فرمایید و یا به اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

 

امکان به هوش نیامدن بعد از بیهوشی

این باور نیز مخصوص افرادی است که در زمان های گذشته اقدام به این جراحی می کردند. امروزه با پیشرفت های روز افزون دنیای پزشکی این احتمال وجود ندارد که فرد پس از بیهوشی در جراحی بینی دیگر به هوش نیاید. تا به حال گزارشی مبنی بر به هوش نیامدن افراد بعد از بیهوشی وجود نداشته است.

عوامل تاثیر گذار بر خطرات ناشی از بیهوشی

جراحان می بایست قبل از آغاز جراحی عواملی را که باعث بالا رفتن ریسک بیهوشی می شود را بررسی کنند. این عوامل از این قرار است:

•    آیا فرد به بیماری قلبی مبتلاست؟

•    آیا فرد مبتلا به مشکل تیروئیدی است؟

•    آیا فرد داروی خاصی را مصرف می کند؟

•    آیا فرد تا به حال تجربه بیهوشی و جراحی داشته است؟

سوالات فوق، جراح و متخصص بیهوشی را نسبت به سابقه پزشکی بیمار آگاه ساخته و می توانند از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنند.

سخن پایانی

افرادی که برای جراحی بینی مراجعه می کنند باید در نظر داشته باشند هر گونه جراحی ممکن است با تعداد زیادی از عوارض همراه باشد، لذا می بایست در ابتدا از میزان امنیت جراحی اطمینان یابند که لازمه آن مراجعه به بهترین جراح بینی است و درثانی اطلاعات کامل پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهند. با این وجود امروزه عوارض ناشی از بیهوشی به حداقل رسیده و افراد زیادی بدون هیچ گونه نگرانی اقدام به جراحی بینی می کنند.

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =