خونریزی بعد از عمل بینی

بعد از انجام هر عملی عوارضی وجود دارد، که عمل بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بعد از عمل بینی عوارضی از جمله خونریزی بینی رخ می دهد. خونریزی بعد از جراحی بینی طبیعی است و بخشی از بهبودی مورد انتظار است. فشار دادن یا فشار آوردن به بینی می تواند باعث خونریزی اضافی شود، بنابراین سعی کنید استراحت کنید و از فعالیت های شدید خودداری کنید. اگر خونریزی بعد از گذشت چند روز از عمل کاهش پیدا نکرد و یا متوقف نشد، نگران کننده است. امروز می خواهیم در مورد خونریزی بعد از عمل بینی با شما صحبت کنیم.

خونریزی بعد از عمل بینی

خونریزی بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یک جراحی حساس است که می تواند عوارض زیادی داشته باشد ولی جای نگرانی نیست، زیرا عوارض بعد از بهبودی کامل از بین می روند. بعد از جراحی بینی خونریزی در هفته ی اول و دو یا سه روز اول امری طبیعی است. زیرا در بینی عروق خونی زیادی وجود دارد که آسیب به هریک از آن ها سبب خونریزی می شود. جراح متخصص بینی سعی می کنید در حین عمل کمترین آسیب را به مویرگ های خونی بزند تا خونریزی کمتری اتفاق بیفتد.

دوره ی نقاهت و خونریزی هر فردی بعد از جراحی بینی می تواند متفاوت باشد و به جراح و نوع عمل بینی نیز بستگی داشته باشد. مثلا عمل جراحی ترمیمی بینی چون معمولا بر روی غضروف بینی انجام می شود دوره ی نقاهت بیشتری دارد.

علت خونریزی بعد از عمل بینی چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد خونریزی بعد از عمل بینی طبیعی است ولی اگر ادامه دار شد، نگران کننده است. گاهی اوقات در اثر تخلیه نشدن خونابه های بعد از جراحی به دلیل بسته بودن مجاری تنفسی و فشار خون بالا امکان خونریزی بینی است، که می توان با استفاده از تامپون ها جلوی خونریزی را گرفت. علل دیگر خونریزی بینی بعد از جراحی می تواند شامل موارد زیر باشد:

فشار خون بالا

یکی از دلایل اصلی که سبب ادامه دار شدن خونریزی بعد از عمل می شود، فشار خون بالای فرد است. این احتمال در افرادی که دچار فشار خون بالا هستند بیشتر است.

خشک شدن بینی

خشکی بینی باعث التهاب داخل بینی و خونریزی می شود. به همین دلیل توصیه می شود تا چند روز بعد از عمل، داخل بینی خود را با سرم های شست شو بشویید البته با تجویز پزشک.

مصرف آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون

مصرف این داروها سبب رقیق شدن خون و خونریزی زیاد می شود. به همین دلیل باید قبل و بعد از عمل از خوردن داروهای ضد انعقاد خون و آسپرین خودداری کنید.

انحراف بینی شدید

عمل های سنگین بینی که بر روی غضروف زیاد کار می شود و یا عمل انحراف بینی شدید به دلیل اینکه اقدامات بیشتری انجام می شود و احتمال پارگی مویرگ های خونی بینی نیز بیشتر است خونریزی بیشتری مشاهده می شود.

داروهای بیهوشی

بعضی افراد نسبت به داروهای بیهوشی حساس هستند، و به تدریج فشار خون آن ها بالا می رود و  فرد دچار حالت تهوع و خونریزی بیشتر بینی می شود. البته احتمال این اتفاق بسیار کم است.

ضربه و آسیب به بینی

اگر خونریزی بینی شما به دلیل موارد بالا اتفاق نیافناده است و بینی شما چند روز بعد از عمل بینی ضربه دیده یا به آن فشار وارد شده است. به احتمال زیاد خونریزی شما به دلیل آسیب و ضربه می باشد. به همین دلیل تا چند هفته بعد از عمل باید مراقب باشید که بینی شما ضربه نبیند، و نکاتی مانند نحوه ی خوابیدن بعد از عمل و یا خودداری از بغل کردن کودکان و حیوانات را رعایت کنید.

چگونه از خونریزی بعد از جراحی بینی جلوگیری کنیم؟

 • خودداری از مصرف آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون بعد و قبل از عمل بینی
 • استفاده از سرم شستشو برای شستن و حفظ رطوبت بینی
 • خودداری از ماساژ و فشار آوردن به بینی بعد از عمل
 • جلوگیری از آسیب و ضربه به بینی
 • کنترل فشار خون
 • خودداری از خم کردن سر در هفته ی بعد از عمل
 • پرهیز از فین کردن بینی تا چند روز بعد از عمل
 • رعایت نحوه ی خوابیدن بعد از عمل بینی

دلیل استفاده از تامپون بعد از عمل بینی چیست؟

بسیاری از جراحان متخصص بینی بعد از عمل از تامپون استفاده می کنند که استفاده از تامپون به دو دلیل زیر است:

 • جلوگیری از خونریزی بینی
 • حفظ فرم بینی

تامپون به تمیز نگه داشتن بینی و جذب خونابه ها داخل بینی کمک می کند و احتمال عفونت داخل بینی بعد از عمل را کاهش می دهد.

همانطور که در این مطلب بیان شد، خونریزی بینی در روزهای اول و یا هفته ی اول بعد از عمل امر طبیعی است و با انجام مواردی که گفته شد می توان آن را کاهش داد. اگر خونریزی بینی شما بیش از چند روز ادامه داشت و شدیدتر شد حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

یک پاسخ
 1. سلام وقت بخیر من پانسمان زیر بینیم خونی شده مشکل نداره عوضش کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *