ضربه به بینی بعد از جراحی بینی

تا زمانی که جراحی زیبایی بینی انجام ندهید، واقعا متوجه نمی شوید که بینی شما چقدر در برابر ضربه، آسیب پذیر است. حتی اگر تا به حال هیچ نوع جراحی بینی انجام نداده اید، به خاطر داشته باشید که بینی به ویژه در معرض آسیب های خارجی است. بنابراین، هنگامی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهید، می توانید تصور کنید چقدر بینی شما آسیب پذیر است. به همین دلیل است که باید مراقب تمام حرکات خود باشید. شما فقط باید مدتی بعد از جراحی این کار را انجام دهید. شاید برایتان سوال باشد اگر بینی شما بعد از جراحی بینی ضربه ببیند چه اتفاقی می افتد؟ امروز در این مطلب می خواهیم به سوالات شما در مورد ضربه به بینی بعد از جراحی بینی پاسخ دهیم.

عوارض ضربه به بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

اگر بعد از جراحی بینی شما ضربه ببیند، چه اتفاقی می افتد؟

اینکه چه مقدار به بینی خود آسیب رسانده اید، بستگی به شدت آسیب و مدت زمان بهبودی دارد. یک برآمدگی کوچک معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، اگر ضربه قابل توجه باشد، به راحتی می تواند به ساختار بینی آسیب برساند، به خصوص در چند هفته اول پس از جراحی.

به خاطر داشته باشید که حدود چند ماه طول می کشد تا بافت های داخل بینی بهبودی کامل پیدا کنند و قدرت اولیه خود را به دست آورند (اگرچه نتایج نهایی شاید یک سال یا بیشتر طول بکشد).

عوارض ضربه به بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

در صورت داشتن موارد زیر ممکن است بعد از جراحی بینی به بینی جراحی شده خود آسیب جدی رسانده باشید:

  • خون ریزی بیش از حد
  • درد شدید
  • جابجایی ساختار بینی

بسیاری از افراد پس از یک رویداد آسیب زا نیز تورم را تجربه می کنند. با این حال، همیشه نشان دهنده آسیب عمیق نیست.

تورم باید بعد از چند هفته کاهش یابد. با این حال، اگر اینطور نباشد، ممکن است شکستگی وجود داشته باشد، در این صورت باید به جراح خود اطلاع دهید.

اگر بعد از جراحی بینی به بینی ضربه وارد شود، چه کنیم؟

اگر بعد از جراحی زیبایی بینی دچار ضربه شدید به بینی خود شدید. مهم است که بلافاصله به جراح بینی خود مراجعه کنید. جراح ممکن است توصیه کند که از بینی تصویربرداری داشته باشید. تا هر گونه تغییر قابل مشاهده (شکستگی) را بررسی کنند. ممکن است به شما توصیه شود که بینی را برای چند ماه طبق دستورالعمل ماساژ دهید.

اگر آسیب بسیار جدی باشد و ساختار بینی آسیب دیده و باعث جابجایی یا شکستگی شده باشد، معمولا یک جراحی ترمیمی بینی باید انجام شود.

این به میزان و ماهیت آسیب بستگی دارد. در این مورد، ممکن است به عکس برداری با اشعه ایکس نیز نیاز باشد تا جراح شما بتواند نواحی آسیب دیده زیر بافت ها را ببیند.

در هر صورت، اگر در هر زمانی پس از جراحی بینی به بینی خود ضربه زدید، حتماً توسط جراح خود معاینه شوید.

چگونه از ضربه به بینی بعد از جراحی بینی جلوگیری کنیم؟

دستعورالعمل های وجود دارد که باید بعد از جراحی بینی آن ها را انجام دهید تا از آسیب به بینی خود و تغییر نتیجه جراحی جلوگیر ی کنید. از جمله:

نحوه خوابیدن

راه های مختلفی وجود دارد که در نهایت می توانید در هنگام خواب به بینی خود ضربه بزنید. به عنوان مثال، ممکن است به این دلیل باشد:

  • از این پهلو به آن پهلو شدن و غلتیدن
  • بازو و دست خود را روی صورت خود فشار می دهید.
  • شخصی (از جمله حیوان خانگی شما) در کنار شما خوابیده و به بینی شما ضربه می زند.

مطمئن شوید که چند بالش را در اطراف خود قرار داده اید تا از غلتیدن شما جلوگیری کند.. علاوه بر این، از کسی که در کنار شما می خوابد فاصله داشته باشید یا سعی کنید هفته اول بعد از جراحی تنهایی بخوابید.

ورزش ها

هنگام ورزش، به ویژه ورزش های تماسی مانند فوتبال، بسکتبال، هاکی، چوگان، والیبال و غیره، آسیب همیشه یک تهدید جدی است.

به همین دلیل است که جراحان معمولاً به بیماران توصیه می کنند حداقل تا 6 ماه پس از جراحی از ورزش های تماسی خودداری کنند. این به این دلیل است که ضربه به احتمال زیاد قابل توجه است، به اندازه ای که باعث آسیب دیدن یا حتی شکستن بینی شود.

بنابراین، برای جلوگیری از ضربه به بینی خود، تا زمانی که جراح شما توصیه کرده است از ورزش های تماسی خودداری کنید.

بازی با بچه ها و حیوانات خانگی

وقتی با بچه‌ها یا حیوانات خانگی‌تان بازی می‌کنید، خیلی آسان است که به صورتتان ضربه وارد شود. به همین دلیل، هر چقدر هم که سخت باشد، بهتر است فاصله خود را حفظ کنید، تا از ضربه به بینی خود جلوگیری کنید.

بلند کردن اجسام

معمولاً پزشکان توصیه می کنند تا حدود 6 هفته پس از جراحی بینی از بلند کردن هر چیزی خودداری کنند. البته بخش بزرگی از دلیل آن این است که می تواند تورم را بدتر کند و باعث کبودی و خونریزی شود. اما در اینجا، خطر آسیب به صورت نیز وجود دارد، که دلیل دیگری برای اجتناب از آن است.

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است سبب آسیب به بینی شما شود. پس فراموش نکنید که در مورد همه این موارد بسیار مراقب باشید زیرا پیشگیری بهتر از ضربه زدن به بینی و ترس از عواقب آن است.

سوالات متداول

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *