علت گلو درد بعد از عمل بینی

گلو درد یک مشکل شایع پس از جراحی بینی است، به خصوص اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود. پس از جراحی با بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران ناراحتی گلو را از خفیف تا شدید در ساعات و روزهای بعد از عمل گزارش می‌کنند. معمولاً جای نگرانی نیست مگر اینکه این درد بیش از یک هفته طول بکشد. در این مطلب علت گلو درد پس از عمل بینی، نحوه تسکین آن و زمانی که باید برای آن به دنبال مراقبت های پزشکی باشید را بررسی می کنیم.

درمان گلو درد بعد از عمل بینی

آیا گلو درد بعد از جراحی بینی طبیعی است؟

گلو درد یک مشکل طبیعی پس از جراحی است، به خصوص در موارد بیهوشی عمومی. داشتن این درد بعد از جراحی جای نگرانی ندارد مگر اینکه بیمار قادر به صحبت کردن نباشد یا درد غیر قابل تحمل باشد.

همانطور که گفته شد این درد در بیمارانی که بیهوشی عمومی دارند بیشتر دیده می شود. اما برای بیمارانی که از روش هایی مانند آرام بخشی یا بی حسی نخاعی استفاده می کنند، گلو درد را تجربه نمی کنند.

آیا گلو درد بعد از جراحی طبیعی است؟

علت گلو درد بعد از عمل بینی چیست؟

گلوی شما احتمالاً پس از جراحی به یکی از دو دلیل رایج درد می‌کند: کم‌آبی یا تحریک ناشی از روش‌های حفظ تنفس. گاهی ممکن است به دلیل هر دو باشد.

1- کم آبی بدن

پس از جراحی ممکن است دچار کم آبی شده باشید، به این معنی که بدن شما مایعات کافی برای عملکرد در بهترین حالت خود را ندارد. که این حالت می تواند باعث خشکی گلو گردد.

کم آبی ممکن است اتفاق بیفتد زیرا قبل از جراحی مجاز به خوردن و آشامیدن نیستید و ممکن است پس از جراحی فقط حداقل غذا و مایعات را داشته باشید.

نوشیدن آب و مایعات مفید این مشکل را  می تواند برطرف می کند.

2- لوله های تنفسی

داروهای بیهوشی که در طول بیهوشی شما استفاده می شوند، ماهیچه ها را از جمله دیافراگم را فلج می کنند که سبب می شود نفس بکشید. این نیاز به روش هایی برای حفظ تنفس در حین جراحی دارد. لوله ای داخل دهان و گلو قرار داده می شود، فرآیندی که به آن لوله گذاری می گویند.

این لوله سپس به یک دستگاه تنفس مصنوعی متصل می‌شود تا در طول جراحی و احتمالاً در مراحل اولیه بهبودی، اکسیژن را تأمین کند. این لوله های تنفسی همچنین می توانند منجر به خشکی یا تحریک گلو شوند. علاوه بر این، ثابت ماندن لوله می تواند باعث تحریک بیشتر در دهان و گلو شود.

گاهی اوقات ماسک حنجره راه های هوایی استفاده می شود.

پس از برداشتن لوله، معمولاً دهان، گلو و راه هوایی شما درد می کند و ممکن است سوزش و سایر علائم را تجربه کنید.

البته می توان به دلایل کمتر شایع مانند سرماخوردگی بعد از عمل بینی، داروهایی که مصرف می کنید یا مصرف بعضی از مواد غذایی که باعث تحریک گلو می شود اشاره نمود.

درمان گلو درد بعد از عمل بینی

اگر بعد از جراحی دچار گلو درد شدید، گزینه های مختلفی وجود دارد که می تواند به کاهش درد کمک کند. عبارتند از:

  • برخی از داروهای می توانند مفید باشند. قرص های بی حس کننده با بنزوکائین به ویژه برای این نوع تحریک موثر هستند. این دارو ناحیه گلو را بی حس می کند. البته با تجویز و مشورت جراح خود مصرف کنید.
  • مکیدن آب نبات همچنین می تواند به روان کردن بیشتر ناحیه برای کاهش درد کمک کند.
  • نوشیدن مایعات زیاد نیز مهم است. این می تواند به مرطوب نگه داشتن گلو و کاهش درد کمک کند، و در صورت تحمل، آب یخ می تواند مانند یک بسته سرد برای داخل گلو عمل کند.
  • برخی از مردم بستنی‌ها و سایر خوراکی‌های سرد و یخی را ترجیح می‌دهند، اما از مرکبات مانند پرتقال یا لیمو اجتناب کنند، زیرا می‌توانند برای بافت‌های حساس تحریک‌کننده باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مشکل گلو را که در روزهای بعد از عمل بینی بهبود نمی‌یابد، نادیده نگیرید. در عرض سه تا چهار روز پس از جراحی، اکثر افراد گزارش می‌دهند که گلو درد آن ها دیگر مشکلی ندارد و بدون مشکل به خوردن و نوشیدن بازگشته‌اند.

اگر گلودرد شما بیش از یک هفته ادامه داشت یا صدای شما تحت تاثیر قرار گرفت، به پزشک خود مراجعه کنید. آسیب دائمی گلو یا تارهای صوتی بسیار نادر است، اما یکی از خطرات بیهوشی است و درمان زودهنگام می تواند تفاوت چشمگیری در نتیجه نهایی ایجاد کند.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این احتمال وجود دارد که گلو درد شما به جراحی ارتباطی نداشته باشد. اگر گلودرد شما طولانی شود، ممکن است به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده شوید. به عنوان مثال، ممکن است فردی تحت عمل جراحی قرار گیرد، اما همچنین ممکن است در معرض عفونتی مانند گلودرد استرپتوکوکی، یک عفونت باکتریایی مسری که باعث گلودرد می شود یا سرماخوردگی قرار بگیرد. در صورت افزایش ناراحتی و تب همراه با گلودرد استرپتوکوکی، ممکن است به آنتی بیوتیک به عنوان درمان نیاز داشته باشد. آنتی بیوتیک ها رشد باکتری ها را از بین می برند یا متوقف می کنند.

کلام آخر

گلو درد پس از جراحی شایع است و می تواند به دلیل کم آبی بدن یا تحریک ناشی از لوله هایی باشد که در گلو قرار داده می شود تا در طول جراحی نفس بکشید. مشکل بزرگی نیست و سوزش معمولا در عرض چند روز بهبود می یابد و باید در عرض یک هفته از بین برود. می توانید با نوشیدن مایعات زیاد، به خصوص مایعات سرد، و مصرف قرص های دارویی یا مکیدن آب نبات آن را مدیریت کنید.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *