دکتر فاطمه مختاری فر » کلیاتی در مورد عمل بینی

0 / 5. 0

۹ دقیقه
قبل و بعد از عمل بینی استخوانی

کلیاتی در مورد عمل بینی

آنچه می خوانید...

انسان طبیعتا به زیبایی و زیبا ترشدن علاقه مند است با پیشرفت علم پزشکی این امکان برای افراد فراهم شده که به سمت عمل های جراحی گوناگونی روی آورند و به خصوص عمل زیبایی بینی که بیشترین متقاضی را در بین عمل های دیگر دارد.

البته باید بدانیم دلیل اصلی عمل های زیبایی در ناحیه صورت این است که صورت راه ارتباطی بین افراد و دنیای بیرون هر فرد است.

با توجه به علایق شخصی، هرفرد می تواند چهره خود را را به هر صورت که دلخواهش است تغییر دهد. اما این تغییرات نباید به گونه ای باشد که نتایج جبران ناپذیری برای فرد به بار آورد. به همین منظور در راستای عمل جراحی زیبایی بینی افراد عمل زیبایی خود را به پزشکی حاذق و با تجربه بسپارند که نتیجه مطلوب تری و متناسب با سلیقه خود دریافت کنند .

عمل زیبایی بینی تاثیر به سزایی در تعادل ویزگی های صورت دارد و به افراد کمک کند اعتماد به نفس تازه ای پیدا کنند همچنین برای اصلاح نقص های ساختاری از جمله مواردی فرد را دچار مشکلات تنفسی میشود انجام گیرد.

دکتر فاطمه مختاری فر جراح و متخصص گوش و حلق و بینی است .  شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های زیر  تماس حاصل فرمایید.

09057569933-06642628147

 

عمل بینی چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی زیبایی بینی به دو طریق جراحی بینی به شیوه سته و جراحی بینی به روش باز که شامل یک برش اضافه روی پوست بینی در قسمت کلوملا است انجام می شود.پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تفاوت های اصلی جراحی بینی باز و بسته رجوع کنید.

پس از برش های لازم و جدا کردن بافت نرم بینی از روی اسکلت استخوانی و غضروفی بینی، قسمت های استخوانی و غضروفی ناحیه ی بالای بینی اصلاح شده و پهنای بینی با ابزارهای خاص شکسته و جمع می گردد.

از پهنای غضروف بینی کاسته می شود و به دنبال آن گرافت هایی جهت فرم دادن به نوک و سطوح بینی با استفاده از غضروف خود فرد گذاشته می شود.

شکل دادن به بینی با استفاده از بخیه های خاص از قسمت های مهم یک جراحی رینوپلاستی مدرن می باشد. در نهایت برش ها معمولاً  دوخته می شوند .

اغلب نیازی به گذاشتن تامپون نیست. سپس به  روی بینی چسب زده شده و نحوه چسب زدن بعد از جراحی بینی به بیمار توضیح داده می شود و یک آتل به مدت 5 تا 7 روز گذاشته می شود .

بیشتر بخوانید
آیا رینوپلاستی دردناک است؟
مراحل چسب زدن بینی
چسب زدن بینی بعد از عمل بینی کار پیچیده ای نیست

بیهوشی در عمل بینی چگونه است ؟

عمل بینی تحت بیهوشی عمومی و یا به صورت خواب عمیق یا تزریق داخل وریدی انجام می شود .باید توجه داشت که بینی نقش مهمی در تنفس ، بویایی ، مرطوب کردن و تصفیه هوای تنفسی وعملکرد سینوس ها دارد.

عمل بینی
عمل بینی

افرادی که به سراغ عمل زیبایی می روند چه کسانی هستند؟

بیشتر افرادی که حاضر به انجام عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی می شوند با ظاهر بینی شان مشکل دارند و در صدد رفع عیوب بینی خود هستند البته درصدی هم هستند که دچار انحراف بینی و زائده ای در بینی هستند .

اعده ای دیگرنیزهستند که در صدد رفع مشکلات مادر زادی و ساختاری بینی شان هستند یا دچار آسیب دیدگی شده اند را برطرف کنند.البته افراد متقاضی عمل جراحی بینی باید خطرات مربوط به جراحی را درک کرده و انتظار واقع بینانه ای از عمل جراحی داشته باشند

بهتر است افراد برای گرفتن نتیجه مطلوب اول از هر کاری با پزشک متخصص و با تجربه ای مشاوره گرفته و انتظارات خود را از عمل جراحی بیان کنند چرا که پزشک با تجربه آگاهی و دید وسیع تری از عمل به شما می دهد و در رابطه با موارد قبل از عمل و مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرند. همچنین تصورات و انتظاراتی که در رابطه با عمل دارید را برای شما تشریح می کند.

مراجعه به بهترین دکتر جراحی بینی در لرستان و مشاوره از پزشک متخصص می تواند بار ذهنی منفی و یا حتی ترس و تردید هایی شمارا تا حد زیادی برطرف کند.

در رابطه با شرایط سنی در عمل زیبایی محدودیت سنی وجود ندارد اما بهتراست  برای دختران خانم ها زیر 15سال و برای آقا پسرها زیر17 سال انجام نشود مگر در شرایط خاص با رضایت کامل فرد و والدین شخص انجام گیرد.

با این حال عمل زیبایی بینی یا رینو پلاستی در برای برخی افراد ازجمله   اطفال، افراد مسن و کسانی که بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌ های خونی، و امراض ناتوان‌ کننده مزمن، عفونت‌ های حاد، بیماری‌ های روانی و قلبی شدید دارند، ممنوع است.

برای انجام عمل جراحی بینی پزشک مربوطه باید در رابطه با مواردی اطلاعات کافی را داشته باشد؟

 • سوابق بیماری فرو و پرونده های پزشکی شخص بیمار و حساسیت های دارویی فرد
 • دارویی که درحال حاضربیمار مصرف می کند و یا قبلا مصرف کرده
 • سابقه بیماری خاص و یا ژنتیکی  که اگر در خانواده داشته اند
 • وضعیت جسمانی فرد مثل وضعیت تنفسی و…

توصیه های جدی قبل از انجام عمل جراحی

اقدامات قبل از جراحی بینی شامل موارد زیر است:

 • آزمایش هایی که پزشک معالج تشخیص داده باید قبل از انجام عمل انجام شود و مواردی چون حساسیت دارویی و سوابق پزشکی را در اختیار پزشک قرار دهیم
 • به مدت زمان گفته شده توسط پزشک تقریبا 8ساعت قبل از انجام عمل جراحی چیزی خورده نشود.
 • توصیه ها و مواردی که پزشک بیان میکنند جدی گرفته شود
 • از چهارده روز قبل از عمل خوردن مشروبات الکللی و سیگار کشیدن  قطع شود.
 • از دوهفته قبل از عمل جراحی از خوردن داروهایی که باعث رقیق شدن خون و جلوگیری از انعقاد خون میشود مصرف نشود چون ممکن است حین عمل و یا حتی در بعد از عمل خون ریزی قطع نشود.
بیشتر بخوانید
جراحی بینی ترمیمی

انجام مراقبت هایی که بعد از عمل نیاز است

مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل موارد زیر است:

 • بعد از بیرون آمدن از اتاق عمل برای کاهش تورم و جلوگیری از خون ریزی از کمپرس یخ استفاده شود.
 • از لباس های دکمه دار و گشاد استفاده شود که دچار مشکل هنگام درآوردن و بیرون آوردن لباس نشویم وبا بینی برخورد نداشته باشد.
 • برای شستشوی بینی از سرم مخصوص و پنبه یا دستمال های مرطوب استفاده شود و با توجه به روش آموزشی که پزشک معالج آموزش داده شده صورت گیرد
 • مصرف آنتی بیوتیک ها و داروهای تجویز شده طبق دستور پزشک مصرف شود.
 • از بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین تا یک ماه بعد از عمل خودداری شود.
 • ترشحات اولیه و لخته های خونی در روزهای اولیه طبیعی بوده و هیچ جای نگرانی ندارد.
 • در زمان خوابیدن مراقبت های لازم را انجام دهید و تمام سعی و تلاش خود را فرد انجام دهد که به تاق باز خوابیده تا از کج شدن بینی جلوگیری شود.
 • میوه و سبزیجات و همچنین آناناس تازه زیاد مصرف شود چرا سبب تسریع در روند بهبودی می شود.

ورزش هایی مجاز بعد از عمل جراحی

بعداز دوهفته میتوان پیاده روی بسیار سبک انجام شود و در بیشتر موارد سعی کنیم که سر به سمت بالا باشد و زیاد سر را پایین نندازیم پیاده روی سبک و آرام باعث گردش خون و رفع سریع تر کبودی و ورم های اطراف بینی می شودپیادروی سبک به مدت 15الی20 دقیقه باعث تحریک ماهیچه ها و گردش بهتر خوا و اکسیژن رسانی به بدن می شود البته یک سری ورزش هایی دیگر است که باید از انجام آن ها خودداری شود.

بیشتر بخوانید
هزینه جراحی بینی

بعد از عمل جراحی از انجام دادن ورزش های سنگین و فعالیت هایی که سبب افتادگی بینی و یا خون ریزی و ورم کردن بیشتر بینی میشود به شدت خودداری شود و به مدت دوماه از شنا کردن,سونا,جکوزی و یا حتی آفتاب گرفتن اکیدا ممنوع می باشد.

عمل بینی در زنان و نمونه کار دکتر فاطمه مختاری فر در لرستان

رابطه زناشویی بعد از عمل جراحی بینی

رابطه زناشویی قسمت مهمی از سلامت زندگی زوجین را تشکیل میدهد. اما این موضوع نباید باعث شود که ازمراقبت های بعد ازعمل غافل شویم و اینکه چه مدت پس از عمل جراحی می توان با همسر خود رابطه جنسی داشته باشید  بستگی به عمل جراحی و نوع جراحی بینی ,میزان درد و توانایی بهبودی فرد را دارد .

نتیجه عمل بینی

یک سری عوامل وجود دارند که در نتیجه عمل بینی خیلی موثر هستند که عباتند از :

جنس پوست عمده ترین تاثیر را بر نتیجه جراحی بینی می گذارد. پوست های چرب و ضخیم برخلاف پوست های معمولی و نازک به راحتی جمع نشده و شکل نمی گیرند.

در نتیجه هر تغییری که در عمل بینی روی اسکلت غضروفی و استخوانی ایجاد شود، نمود خارجی نخواهد داشت. البته باید گفت که پوست هایی که خیلی نازک باشند به دلیل اینکه  ناهمواری ها را خیلی واضح نشان می دهند به دقت بیشتری در جراحی نیاز دارند و جراحی آنها مشکلتر و حساس تر خواهد بود.

در کل پوست هایی که به صورت معمول هستند (نه خیلی ضخیم و نه خیلی نازک  هستند) بهترین گزینه برای جراحی بینی هستند و فرم بهتری می گیرند.

افراد با سنین پایین تر، نتایج بهتری از عمل بینی می گیرند زیرا پوست آنها قدرت جمع شدن بهتری دارد .

در عمل بینی در نظر گرفتن ابعاد صورت بسیار مهم است و بهتر است در این مورد آن را به عهده پزشکتان قرار دهید تا تصمیم بگیرد که بینی چه مقدار سربالا باشد یا چه مقدار کوچک شود.

زیرا کوچک شدن بینی به تنهایی ممکن است در صورت زیبا نباشد و تعادلی با دیگر اجزای صورت نداشته باشد و شما به نتایج دلخواهتان نرسید.

 

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =