فین کردن بعد از عمل بینی

وقتی به بهبودی بعد از جراحی بینی فکر می کنید، احتمالاً تصور می کنید که در رختخواب استراحت می کنید و سر خود را تکیه داده و از برخورد تصادفی بچه ها یا حیوانات خانگی به بینی خود جلوگیری می کنید. با این حال، ممکن است تعجب کنید که بدانید حتی کارهای روزمره به ظاهر بی ضرر مانند لباس پوشیدن یا فین کردن بعد از عمل بینی نیز می تواند برای نتایج جراحی بینی شما خطراتی ایجاد کند.

چه مدت بعد از جراحی بینی می توانیم فین کنیم؟

پس از عمل بینی، احتمالاً به این فکر می کنید که از نظر بهبودی چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید. فین کردن بعد از جراحی بینی ممکن است کار ساده ای به نظر برسد، اما می تواند یکی از خطرناک ترین کارهایی باشد که می توانید بعد از جراحی انجام دهید. در اینجا، ما بحث خواهیم کرد که چرا فین کردن بعد از جراحی بینی بسیار خطرناک است.

آیا فین کردن می تواند به جراحی بینی آسیب برساند؟

فین کردن با نیرو زیاد می تواند درد زیادی ایجاد کند و حتی ممکن است باعث آسیب به بینی شود. بعید است که فین کردن آرام بینی به نتایج جراحی آسیب برساند، اما ممکن است روند بهبودی را به تاخیر بیاندازد و زمان بهبودی را طولانی تر کند.

اگر در حین فین کردن بعد از جراحی بینی دچار خونریزی یا درد شدید فوراً به جراح خود مراجعه کنید. پزشک ممکن است توصیه کند، که به استفاده از اسپری بینی یا اقدامات دیگر به کاهش هر گونه ناراحتی و گرفتگی بینی کمک کنید. مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید و از فین کردن بینی در طول دوره بهبودی خودداری کنید. مراقبت خوب از بینی بعد از جراحی بینی برای اطمینان از نتیجه موفقیت آمیز ضروری است.

آیا فین کردن می تواند به جراحی بینی آسیب برساند؟

چرا نباید بعد از عمل بینی فین کرد؟

ایجاد لخته های خون سالم در طول بهبودی جراحی بینی طبیعی است. هنگامی که خیلی زود بعد از جراحی فین می کنید، خطر آسیب به بافت های حساس بینی خود را دارید. لخته های خون ممکن است از جای خود جدا شده و باعث خونریزی یا سایر عوارض مانند تورم بیشتر بینی شود و بهبودی را به تاخیر بیاندازد. در برخی موارد، فشار ناشی از دمیدن بینی می تواند اسپلینت داخلی شما را حرکت دهد.

همچنین فین کردن بعد از جراحی می تواند باعث پارگی بخیه ها و جابجایی غضروف بینی از جای خود شود. فشار دادن هوا به داخل بینی نیز می تواند باعث خونریزی شود و روند بهبودی را پیچیده تر کند. اگر سرما خورده اید یا گرفتگی دارید، سعی کنید از فین کردن اجتناب کنید و به جای آن از اسپری نمک استفاده کنید.

چه مدت بعد از جراحی بینی می توانیم فین کنیم؟

علاوه بر محدودیت‌های واضح‌تر در فعالیت‌هایی مانند ورزش و ورزش‌های تماسی، بیماران باید از روال‌ها و اقدامات روزمره که ممکن است نیاز به تنظیم در طول ریکاوری جراحی بینی داشته باشند، آگاه باشند. این شامل مواردی مانند فین کردن می باشد. متأسفانه احتقان و آبریزش بینی از عوارض شایع بعد از جراحی بینی است. با این حال، بیماران باید از دمیدن بینی خودداری کنند و در عوض اجازه دهند آبریزش بینی به طور طبیعی اتفاق بیفتد و در صورت نیاز به آرامی با دستمال پاک کنید. از آنجایی که ساختارهای داخلی بینی پس از جراحی ظریف و شکننده هستند، فشار شدید ناشی از فین کردن می تواند باعث خونریزی، تاخیر در بهبودی و به طور بالقوه به خطر افتادن نتیجه نهایی زیبایی یا عملکردی شما شود که ممکن است منجر به نیاز به جراحی ترمیمی بینی شود.

در بیشتر موارد، جراحان توصیه می‌کنند که بیماران حداقل 7 تا 10 روز پس از جراحی بینی، فین نکنند، اگرچه یک دوره طولانی‌تر محدودیت، حداکثر تا 3-4 هفته ایده‌آل است. دکتر مختاری فر در طی جلسات پیگیری بعد از عمل، پیشرفت بهبودی شما را به دقت ارزیابی می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی می‌توانید با خیال راحت به روال عادی روزمره خود، از جمله فین کردن بینی خود ادامه دهید.

برای جلوگیری از فین کردن چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

حتی اگر نمی توانید فین کنید، باز هم می خواهید از شر مخاط اضافی در حفره بینی خلاص شوید. جراحی شما استفاده از اسپری سالین یا دیگر شستشوی بینی را پیشنهاد می کند. همچنین می‌توانید بسته‌ای از دستمال کاغذی را در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز، مخاط، خون یا سایر مایعات را به آرامی بگیرید.

سوالات متداول

کلام آخر

ممکن است در روزهای بعد از جراحی وسوسه شوید که فین کنید، زیرا در حالی که بافت های بینی متورم هستند مقداری احتقان طبیعی است. حتما توصیه های جراح بینی خود را دنبال کنید و از انجام این عمل در هفته های اول بعد از جراحی خودداری کنید. اگرچه هیچ چارچوب زمانی استانداردی برای همه وجود ندارد، اما جراح شما می‌تواند به شما کمک کند تا نقطه‌ای را تعیین کنید که چه زمانی می‌توانید به آرامی و با دقت فین کنید. اکثر بیماران رینوپلاستی بعد از حدود دو هفته می توانند بینی خود را باد کنند، در حالی که کسانی که تحت عمل رینوپلاستی با سپتوپلاستی قرار گرفته اند ممکن است چندین هفته بیشتر صبر کنند.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *