مراقبت های بعد از عمل پولیپ بینی

پولیپ های بینی توده هایی در پوشش بینی یا سینوس ها هستند، که می توانند به طور قابل توجهی بر تنفس شما تأثیر بگذارند. اگر داروها در کوچک کردن آن ها موفق نبودند، ممکن است آن ها را با جراحی خارج کنید. علاوه بر جراحی مراقبت های بعد از آن در نتیجه جراحی تاثیر دارد. در این مقاله درباره مراقبت های بعد از عمل پولیپ بینی و بهبودی پس از جراحی با شما صحبت خواهیم کرد.

از روز بعد از جراحی پولیپ بینی، از اسپری بینی سالین (آب نمک) دو بار در روز استفاده کنید

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی یک روش سرپایی است، بنابراین پس از به هوش آمدن می توانید به خانه بروید. این جراحی می تواند چند ساعت طول بکشد. در طول جراحی، پزشک یک آندوسکوپ (لوله انعطاف‌پذیر و نازک با دوربین و نور در انتهای آن) و ابزارهایی مانند میکرودبردر را برای برداشتن پولیپ از سوراخ‌ های بینی شما وارد می‌کند.

پزشک شما ویزیت بعدی را به احتمال زیاد در هفته اول پس از جراحی برنامه ریزی می کند. حدود چهار تا شش هفته بعد از جراحی چندین قرار ملاقات دیگر خواهید داشت. در این ملاقات‌ها، پزشک نحوه بهبود مجاری بینی شما را بررسی می کند.

جراحی آندوسکوپی پولیپ بینی _ دکتر مختاری فر

عوارض بعد از جراحی پولیپ بینی

پاسخ طبیعی بدن پس از برداشتن پولیپ بینی به نتیجه پس از جراحی کمک می کند. پس از جراحی آندوسکوپی پولیپ بینی، بیشتر افراد می توانند انتظار داشته باشند که این موارد را تجربه کنند:

  • خون ریزی: ممکن است برای سه تا پنج روز پس از جراحی مقداری ترشح خونی داشته باشید. بینی خود را با دستمال تمیز کنید، اما بینی خود را باد نکنید.
  • درد: اکثر افراد تا چند روز پس از جراحی مقداری درد و فشار بینی و سینوس را تجربه می کنند. برای کمک به مدیریت آن می توانید از داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده، استفاده کنید. به یاد داشته باشید که قبل و بعد از عمل از خوردن قرص آسپرین و مشتقات آن خودداری کنید.
  • خستگی: ممکن است حدود یک هفته پس از جراحی احساس خستگی کنید.
  • احتقان: انتظار داشته باشید دو تا سه هفته پس از جراحی دچار گرفتگی و ترشح بینی شوید.

مراقبت های بعد از عمل پولیپ بینی چیست؟

پس از جراحی پولیپ بینی ممکن است حدود یک هفته احساس درد داشته باشید، بنابراین برنامه ریزی کنید، که حداقل برای این مدت کاملا استراحت کنید. با این حال، بسته به شغلی که دارید، ممکن است بیشتر به استراحت و مرخصی نیاز داشته باشید.

بعد از عمل پولیپ بینی تا دو هفته یا بیشتر مجاز به انجام فعالیت های ورزشی و سنگین نیستید. به این معنی است که شما نمی توانید حتی اشیاء سنگین را بلند کنید و همچنین باید از خم شدن و زور زدن خودداری کنید.

روند بهبودی معمولاً پس از چهار تا شش هفته کامل می شود.

بلافاصله بعد از جراحی پولیپ بینی

بلافاصله پس از جراحی، یک پانسمان گازی در زیر بینی خود برای جذب خون خواهید داشت. ممکن است بینی شما برای سه تا پنج روز پس از جراحی به خونریزی ادامه دهد. این طبیعی است. گاز خود را در صورت نیاز به دلیل اشباع شدن آن از خون تعویض کنید و بینی خود را تمیز کنید.

پزشک ممکن است بعد از جراحی بینی شما را با گاز بپوشاند. اگر اینطور است، خودتان پانسمان را جدا نکنید. پزشک این کار را در اولین ویزیت بعدی شما انجام خواهد داد.

اگر خونریزی مداوم است، سر خود را کمی به عقب خم کنید و به آرامی از طریق بینی نفس بکشید. اگر این درمان کمکی به کاهش خونریزی شما نکرد، به پزشک خود مراجعه کنید.

بینی شما دچار گرفتگی می شود و ممکن است به دلیل تورم حدود یک هفته پس از جراحی در سینوس های خود فشار احساس کنید. با میل به باد کردن بینی خود مقاومت کنید. این حرکت  می تواند خونریزی شما را بدتر کند

برای کمک به کاهش فشار در بینی و سینوس ها در یک وضعیت نیمه خوابیده بنشینید. خبر خوب این است که تنفس شما باید طی دو تا سه هفته پس از جراحی به حالت عادی بازگردد.

روز بعد از جراحی پولیپ بینی

  1. از روز بعد از جراحی، از اسپری بینی سالین (آب نمک) دو بار در روز استفاده کنید. به تخلیه مخاط بینی و ترشحات بینی شما کمک می کند و سبب رفع گرفتگی و تنفس راحت شما می شود. البته استفاده از آن باید حتما با تجویز پزشک باشد. پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دستورالعمل‌های خاصی را ارائه می‌کند و نحوه انجام آن را به شما آموزش می‌دهد.
  2. می توانید انتظار داشته باشید که برای چندین هفته از بینی خود ترشحات داشته باشید. ممکن است قهوه ای تیره (خون قدیمی) یا حتی زرد یا سفید باشد. این طبیعی است.
  3. مانند هر جراحی دیگری، پس از جراحی پولیپ بینی کمی درد خواهید داشت. داروهای مسکن، می توانند کمک کنند. پزشک احتمالاً داروهای ضد درد را برای استفاده در چند روز اول پس از جراحی تجویز خواهد کرد.
  4. باید از مصرف داروهای ضدالتهابی مانند آسپرین، ادویل (ایبوپروفن)، یا سایر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی تا دو هفته پس از جراحی خودداری شود. مصرف این داروها می توانند خونریزی را افزایش دهند.
  5. همچنین تا چند هفته بعد از جراحی پولیپ بینی باید از کشیدن سیگار و مصرف نوشیدنی های الکل دار خودداری کرد.

آیا پولیپ بینی می تواند بعد از جراحی دوباره عود کند؟

گاهی اوقات زمانی که قطره یا دارو علائم را کاهش نمی دهد، جراحی می تواند پولیپ بینی را درمان کند. متأسفانه، عود پولیپ ها با وجود جراحی بسیار رایج است.

علیرغم عود دوباره، افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند، کاهش قابل توجهی از علائم و بهبود کیفیت زندگی را تجربه کردند.

پیش بینی زمان بازگشت پولیپ ممکن نیست. اگر دوباره علائم را تجربه کردید باید فوراً به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. آن ها می توانند به شما کمک کنند، که آیا بهتر است با جراحی دوباره درمان صورت گیرد یا پولیپ بینی را با دارو می توانید درمان کنید.

کلام آخر

در حالی که جراحی برداشتن پولیپ بینی ناخوشایند است، می تواند کیفیت زندگی شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. شما قادر خواهید بود بهتر نفس بکشید، که به شما کمک می کند فعال تر باشید و خواب بهتری داشته باشید. دستورالعمل های جراح خود را به دقت دنبال کنید تا بهترین بهبودی پس از عمل شما حاصل شود.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *