مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی

عمل بینی یک جراحی زیبایی است که برای تغییر شکل بینی انجام می شود. روند درمان باید بسیار جدی گرفته شود. پس از جراحی بینی باید به دستورات جراح خود توجه کنید. روند بهبودی هر بیمار متفاوت خواهد بود. پس از جراحی بینی ممکن است ورم و کبودی ایجاد شود. مهمتر از همه باید، نحوه مراقبت از پوست خود را تغییر دهید تا از آسیب پوست پس از جراحی بینی جلوگیری کنید و اجازه دهید زخم های شما به درستی بهبود یابد. امروز می خواهیم در مورد مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی با شما صحبت کنیم.

مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی

مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی چیست؟

از آنجایی که پوست سالم سریعتر بهبود می یابد، باید به خوبی از آن مراقبت کنید. این موضوع در روزهای بعد از جراحی اهمیت بیشتری پیدا می کند. برای کمک به کاهش تورم باید از پوست خود محافظت کنید و به طور مرتب در سه روز اول از کمپرس سرد استفاده کنید. باید سر خود را برای مدتی بالا نگه دارید و مراقب باشید که آن را تکان ندهید. می توانید با استفاده از دو بالش سر خود را بالا نگه دارید.

چگونه صورت خود را بعد از جراحی بینی تمیز کنیم؟

بعد از جراحی بینی، یک باند و یا آتل روی بینی خود خواهید داشت. وقتی پوست صورت خود را بعد از جراحی بینی تمیز می کنید، باید بسیار مواظب باشید، در زمانی که هنوز باند برداشته نشده، باند خیس نشود. این بدان معناست که تا زمانی که می توانید از دوش گرفتن خودداری کنید. پاک کننده ای را که در دوره نقاهت استفاده می کنید بررسی کنید و مطمئن شوید که ملایم است تا از هرگونه تحریک پوستی بعد از جراحی بینی جلوگیری کنید.

توصیه می شود بدون اینکه به صورت خود فشاری وارد شود با پاک کننده های بدون صابون با پدهای پنبه ای پاک کنید. در این دوره حساس، باید محصولات مراقبت از پوست غیر آلرژیک را ترجیح دهید.

چربی پوست بینی بعد از عمل

پوست چرب بعد از جراحی بینی یکی از موارد رایج در بین افرادی است که عمل بینی انجام می دهند. داشتن پوست چرب بعد از جراحی بینی به دلیل انسداد منافذ است، که به دلیل ناتوانی در پاکسازی پوست به مدت یک هفته ایجاد می شود. همچنین به دلیل تحریک غده های چربی هنگام عمل بینی. پس از برداشتن بانداژ می توانید از محصولات خاصی برای پاکسازی پوست چرب خود استفاده کنید. بهتر است در هفته های اولیه از لایه بردارهای غیر الکی استفاده کنید زیرا پوست در این زمان حساس تر است.

لایه برداری پوست بعد از جراحی بینی نیز پس از برداشتن باند طبیعی و معمول است. لازم نیست نگران لایه برداری پوست باشید زیرا می توانید به راحتی آن را در خانه با استفاده از یک پاک کننده ملایم غیر الکلی انجام دهید.

محافظت پوست در برابر آفتاب بعد از عمل بینی

جراحی زیبایی بینی ممکن است پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث تغییر رنگ برش ها بینی به طور موقت یا دائم شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید پس از جراحی زیبایی بینی نیز می تواند باعث ایجاد آفتاب سوختگی در محل برش ها شود.

توصیه می شود تا چند هفته پس از جراحی بینی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. هنگامی که در یک روز آفتابی مجبور به بیرون رفتن هستید، باید از ضد آفتاب با درصد بالا و متناسب با پوستتان استفاده کنید و کلاه بپوشید. اطمینان حاصل کنید که ضد آفتابی که انتخاب کرده اید منافذ شما را مسدود نمی کند.

به خاطر داشته باشید که گاهی ممکن است پوست شما برای مدت طولانی تری پس از جراحی زیبایی بینی حساس بماند، که این وضعیت طبیعی است و مدت زمان آن بستگی به نوع پوست شما دارد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در حین ریکاوری یا زمانی که پوست شما هنوز حساس است ممکن است باعث تغییر رنگ پوست پس از جراحی بینی شود.

نوع محصولات مراقبت از پوست پس از جراحی بینی

وقتی می خواهید بعد از جراحی بینی از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید، انتخاب محصولات ملایم ممکن است همیشه کافی نباشد. باید مطمئن شوید که محصولی که انتخاب می‌کنید، حاوی مواد قوی یا فعال نباشد. محصولاتی شیمیایی قوی ممکن است به دلیل حساسیت پوست شما را تحریک کنند و پوست شما را خشک کنند. این می تواند مضر باشد زیرا باید پوست خود را تا حد امکان مرطوب و هیدراته نگه دارید.

پوست شما باید همیشه تمیز و مرطوب باشد. پس از جراحی بینی، هدف باید مرطوب کردن پوست با جلوگیری از خشکی باشد. باید مطمئن شوید که هیچ عنصر فعالی در مرطوب کننده هایی که انتخاب می کنید وجود ندارد. این کرم ها می توانند روی پوست شما حساسیت ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی ترمیمی

آرایش بعد از جراحی بینی

پس از جراحی بینی باید آرایش روی ناحیه تحت درمان صورت خود را تا زمانی که زخم ها شروع به بهبودی کنند، متوقف کنید. این به این دلیل است که استفاده و پاک کردن آرایش می تواند به پوست فشار وارد کند که می تواند به پوست شما آسیب برساند.

پس از جراحی زیبایی بینی، توصیه می شود تا زمانی که پانسمان برداشته نشده است، آرایش نکنید. اگر پوست شما در شرایط خوبی قرار دارد و زخم باز ندارید، ممکن است پس از چند روز اجازه آرایش داشته باشید. در روند بهبودی، باید لوازم آرایشی ارگانیک را ترجیح دهید و مطمئن شوید که از مواد معدنی طبیعی ساخته شده اند

پوست خود را هیدراته نگه دارید

هیدراتاسیون پوست تنها شامل استفاده از مرطوب کننده روی پوست نیست، بلکه باید هر روز آب کافی بنوشید و از سبزیجات و میوه های تازه مصرف کنید. نوشیدن آب کافی به پوست شما کمک می کند تا خود را شاداب کند و اجازه دهید مرطوب بماند.

تا مدتی پس از جراحی از استعمال دخانیات و نوشیدن الکل خودداری کنید زیرا می توانند در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند

مقابله با خارش پوست بعد از جراحی بینی

خارش پوست بعد از جراحی بینی شایع است، زیرا یکی از عوارض معمول جراحی است زیرا پوست بعد از جراحی بینی حساس تر می شود. مهمترین چیز این است که نباید پوست خود را خراش دهید زیرا می تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند. با این حال می توانید پوست اطراف بینی و برش را به آرامی مالش دهید.

سوالات

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *