مشکل بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی

اگر از ظاهر یا عملکرد بینی خود راضی نیستید، جراحی زیبایی بینی می تواند به شما کمک کند. البته قبل از اقدام به جراحی بینی، ممکن است چندین سوال داشته باشید؟ آیا شنیده اید که برخی از بیماران پس از عمل بینی حس بویایی و چشایی خود را از دست می دهند؟ در اینجا نگاهی عمیق تر به این موضوع می اندازیم و به طور کامل به مشکل بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی می پردازیم.

چقدر طول می کشد نا بعد از جراحی بینی حس بویایی و چشایی برگردد؟

جراحی بینی چیست؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی است که ساختار، عملکرد و یا ظاهر بینی را تغییر می دهد. تغییرات بسته به نیازها و خواسته های بیمار می تواند کوچک و ظریف یا چشمگیر باشد. به دو صورت باز و بسته جراحی بینی انجام می شود. جراحی بینی باز بهترین نتایج و قابل توجه ترین تغییر را می دهد، اما نیاز به یک برش کوچک روی کلوملا (بافتی که سوراخ های بینی را جدا می کند) دارد. رینوپلاستی بسته نیازی به برش خارجی ندارد، اما نتایج به دلیل عدم دسترسی به ساختارهای داخلی بینی محدود می شود.

آیا حس بویایی من با جراحی بینی تغییر می کند؟

این غیر معمول نیست که بیماران پس از عمل بینی نگران حس بویایی و چشایی خود باشند. تورم بینی به طور موقت راه های جریان هوا در ساختار بینی را مسدود می کند و توانایی بویایی را محدود می کند. در نتیجه، توانایی چشایی بیمار نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. همانطور که التهاب پس از جراحی به تدریج از بین می رود، ادراک حسی بینی مانند چشایی و بویایی بهبود می یابد. معمولاً حدود 4 تا 6 هفته طول می کشد تا به طور کامل بازگردد، و در برخی موارد، بیماران بهبودی را گزارش می دهند.

یک اتفاق استثنایی نادر است که بیماران دچار از دست دادن طولانی مدت حس بویایی یا آسیب به عصب بویایی خود شوند. با اطمینان از انجام این عمل توسط یک جراح بینی با تجربه مانند دکتر فاطمه مختاری فر می توان از این عوارض جانبی جراحی بینی جلوگیری کرد.

آیا حس بویایی من با جراحی بینی تغییر می کند؟

بدن ما چگونه بو را درک می کند؟

چشایی و بویایی به عنوان حواس شیمیایی به حساب می آیند. ما توسط محرک های بو احاطه شده ایم، قهوه، گل های تازه و غیره که مولکول های بو را آزاد می کنند. بینی شما دارای رشته های ظریفی عصبی است که در یک عصب حسی به نام عصب بویایی سازماندهی می شوند. این عصب که حاوی نورون های گیرنده تخصصی است، از نظر تشریحی برای تشخیص بو طراحی شده است. وقتی مولکول‌های بو به نورون‌های گیرنده می‌رسند، حس بویایی ما را تحریک می‌کند.

پس از جراحی بینی یا سپتوپلاستی، مجاری بینی ملتهب می شود و در نتیجه جریان هوا به داخل بینی کاهش می یابد. از آنجایی که بعد از جراحی بینی به طور موقت مجرای بینی مسدود می شود، مولکول های بو نمی توانند به گیرنده های انتهای عصب بویایی برسند. هنگامی که این گیرنده های تشخیص بو، بو را ثبت نمی کنند، حس چشایی نیز کاهش می یابد. (مانند زمانی که دچار احتقان یا سرماخوردگی می شوید.)

علائم دیگر در حین بهبودی جراحی بینی چیست؟

بهترین روشی که بیماران می توانند ریکاوری راحت تری بعد از جراحی بینی داشته باشند این است که تا حد امکان مراقبت های بعد از جراحی بینی به خوبی انجام دهند و همچنین پیش فرد متخصص و با تجربه عمل کنند. بیمارانی که قبل از عمل بینی به اندازه کافی استراحت می‌کنند، رژیم غذایی سالمی دارند و سیگار نمی‌کشند، به بهبود سریع‌تر بدنشان کمک می‌کنند. یکی دیگر از راه‌های بهبودی سریع تر و راحت تر، پیروی از دستورالعمل‌های توصیه شده توسط پزشک پس از عمل است. این دستورالعمل‌ها و مراقبت ها برای کمک به بیماران در دستیابی به نتایج عالی و به حداقل رساندن عوارض جانبی احتمالی پس از جراحی بینی می باشد، که باید به تدریج در حدود یک هفته پس از عمل فروکش کنند. برخی دیگر از علائم شایع دیگری که بیماران در طول ریکاوری رینوپلاستی تجربه می کنند، علاوه بر از دست دادن موقت حواس بویایی، عبارتند از:

  • تورم و گرفتگی در بینی
  • حالت تهوع
  • درد خفیف تا متوسط
  • بی حسی در ناحیه بینی و اطراف آن
  • کبودی

چقدر طول می کشد تا بعد از جراحی بینی حس بویایی و چشایی برگردد؟

با کاهش تدریجی تورم و التهاب بعد از جراحی، ادراک حسی بینی بهبود می یابد و بوها و مزه ها را دوباره حس می کنید. در اکثر بیماران حدود 4 تا 6 هفته طول می کشد تا حس بویایی به طور کامل بازگردد. در موارد بسیار نادر، برخی از افراد پس از جراحی بینی دچار از دست دادن دائمی بویایی شده اند. این یک نتیجه غیر معمول و نادر است.

بازگرداندن حس بویایی و کاهش خطرات

از آنجایی که از دست دادن  حس بویایی و چشایی به التهاب و تورم بینی مرتبط است، باید اقدامات لازم را برای اطمینان از بهبودی کامل خود به بهترین شکل ممکن انجام دهید. استراحت کنید، مایعات مفید زیادی بنوشید، از استعمال دخانیات تا چند هفته بعد از جراحی خودداری کنید و از فعالیت هایی که می تواند به بینی شما آسیب برساند (مانند ورزش های خاصی که خطر ضربه را به همراه دارند) پرهیز کنید. همچنین سعی کنید تغذیه مناسبی داشته باشید و از خوردن غذاهای شور اجتناب کنید زیرا باعث تورم بیشتر بینی می شود و بهبودی شما را به تاخیر می اندازد.

کلام آخر

اگر از شکل یا عملکرد بینی خود ناراضی هستید، ممکن است کاندیدای خوبی برای جراحی زیبایی بینی باشید. البته هر جراحی عوارض جانبی خود را به همراه دارد که موقتی است و به مرور زمان بر طرف می شود.از دست دادن حس بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی طبیعی و موقتی است. اگرچه خطر از دست دادن دائمی بویایی بسیار نادر است، اما بهترین راه برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض، انتخاب یک جراح بینی با تجربه برای جراحی بینی است.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *