0 / 5. 0

۶ دقیقه
نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

آنچه می خوانید...

باید بدانید که در وهله اول قسمت مهمی از نتایج عمل بینی شما بسته به نحوه خوابیدن و مراقبت های بعد از عمل بینی دارد. نحوه درست خوابیدن بعد ازجراحی بینی اهمیت بسیار زیادی دارد. مراقبت های بعد جراحی بینی اصول مشخصی دارد که در جلسات قبل و مقالات قبل ذکر کرده ایم.

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی آشنا سازیم.

خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

همان طور که می دانید پس از هر نوع جراحی زیبایی رعایت یکسری نکات الزامی می باشد. یکی از سوال برانگیز ترین مواردی که بیماران بعد از جراحی بینی می پرسند، این است که چگونه بعد از عمل بینی بخوابند؟

نحوه خوابیدن و استراحت بعد از رینوپلاستی بینی بسیار مهم است. به طور کلی خوابیدن برای سیستم ایمنی و بهبودی سریع ضروری است. پس از جراحی، بدن برای ترمیم و سازگاری باید فعالیت بیشتری کند و استراحت و خواب پس از جراحی بسیار کمک کننده و ضروری می باشد.

در واقع زمانی که میخوابید، جریان خون بیشتری به بافت و عضلات بدن می رسد و این خون اضافی باعث افزایش اکسیژن و مواد مغزی شده و در نهایت بهبودی می شود. در نتیجه خواب نقش مهمی در کاهش درد و تورم نیز دارد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نکاتی الزامی در نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

 • در روزهای اول پس از جراحی هنگامی که می خواهید از خواب بیدار شوید از افراد دیگر کمک بگیرید چون ممکن است سرگیجه داشته باشید.
 • هنگام خوابیدن بالش زیر سر خود بگذارید تا سر شما بالاتر از پاهایتان قرار بگیرد و ورم کمتری در سر شما ایجاد شود.
 • در هنگام خواب از کشیدن پتو یا هر جسم دیگری بر روی سر و صورت خود جدا پرهیز نمایید.
 • سعی کند در دوران نقاهت خود به صورت تنها و به دور از سایرین بخوابید.
 • در استفاده از داروهای خواب آور و قرص خواب هوشیار باشید زیرا ممکن است با خوردن آن‌ها در خواب بچرخید و به بینی خود فشار وارد نمایید.
 • حتی الامکان سعی کنید چند بالشت در اطراف خود قرار دهید تا امکان چرخیدن و گردش در خواب را از شما بگیرد.
 • از خوابیدن در کنار دیوار و اجسام سخت بپرهیزید زیرا ممکن است با یک چرخش ناگهانی در خواب به بینی‌تان آسیب وارد کنید.
 • سعی کنید از تخت خواب استفاده نمایید.
 • از وسایل خواب با جنس سخت و محکم(مانند بالشت صف) پرهیز نمایید.
 • استفاده از بالش بسیار نرم نیز که سر در آن فرو می رود هم ممنوع است.
 • حتی الامکان از رخت‌خوابی استفاده نمایید که حساسیت شما را تحریک نکنند.
 • در دو هفته‌ی ابتدایی دقت نمایید که فقط باید به حالت طاق باز و به پشت بخوابید به نحوی که سرتان بالاتر از سایر قسمت‌های دیگر باشد. این شیوه بهترین نوع خوابیدن در تمام بازه دوران نقاهت است.
 • استفاده کردن از کمپرس یخ در روزهای بعد از عمل باعث می‌شود که روند بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق افتاد. کمپرس یخ هم برای کاهش درد و هم برای از بین بردن کبودی و تورم بسیار عالی می‌باشد.
 • بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است. حال در صورتی که از کافئین پیش از خوابیدن نیز استفاده شود، این بی خوابی با شدت بیشتری خود را نشان خواهد داد.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی چقدر اهمیت دارد؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی در اغلب موارد به دلیل زیبایی و در برخی موارد برای رفع مشکلات عملکردی بینی انجام می گیرد.

بعد از جراحی بینی افراد به دقت تحت بررسی قرار می گیرند و در اتاق ریکاوری قبل از مرخص شدن کاملاً تحت نظر هستند. همچنین پیشنهاد می شود که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نزد وی بمانند. بیماران باید انتظار هر گونه عارضه جانبی مانند تورم و کبودی را در نواحی جراحی داشته باشند. معمولاً 2 تا 4 هفته طول می کشد که عوارض جانبی جراحی بینی از بین بروند. در این بین پیشنهاد می شود که فرد استراحت کافی داشته باشد و از انجام هرگونه فعالیت شدید فیزیکی خودداری کند. به این ترتیب از کبودی و تورم بعد از جراحی بینی تا حد زیادی پیشگیری می شود.

خوابیدن بعد از رینوپلاستی یک مورد ضروری است تا سلامت سیستم ایمنی مهیا شده و ترمیم سریع تر انجام گیرد. این مورد به این دلیل است که بدن نیازمند فعالیت های بیشتری است تا ترمیم نواحی جراحی سریع تر انجام گیرد.

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *