کبودی بعد از جراحی بینی

در دوران نقاهت جراحی بینی، کبودی شایع و طبیعی است. این تنها یک عارضه جانبی از روند بهبودی است که نمی توان از آن دوری کرد. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمالی کبودی یا کمک به رفع زودتر آن انجام دهید. در این مطلب می خواهیم در مورد کبودی بعد از جراحی بینی و راه های درمان آن بپردازیم.

آیا کبودی بعد از جراحی بینی طبیعی است؟

مقداری کبودی بعد از عمل بینی اجتناب ناپذیر و طبیعی است. میزان کبودی بعد از جراحی بینی به عواملی مانند تجربه جراح، وسعت جراحی، سن و ژنتیک بستگی دارد. با کمال تعجب، کسانی هستند که کبودی کمی را بعد از جراحی تجربه می کنند، همانطور که کسانی هستند که کبودی شدید را تجربه می کنند که خارج از کنترل جراح می باشد.

عوامل زیر خطر کبودی بعد از جراحی بینی را افزایش می دهند:

  • با تجربه نبودن جراح
  • وسعت جراحی و تکنیک مورد استفاده
  • سن
  • اختلالات خونریزی
  • مصرف داروهای رقیق کننده خون قبل و بعد از جراحی
  • سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل

کبودی بیشتر در اطراف زیر چشم ایجاد می شود. کبودی معمولاً 2 تا 4 روز پس از جراحی بدترین حالت خود را دارد و معمولاً در عرض 1 تا 2 هفته فروکش می کند.

چرا بعد از جراحی بینی و صورت کبود می شود؟

در حین جراحی بینی، رگ های خونی داخل و اطراف بینی،  مانند گونه ها و زیر چشم ها آسیب می بینند. هنگامی که خون در زیر سطح پوست گیر می کند، رنگ آبی یا بنفش ظاهر می شود. با بهبودی کبودی ها، ممکن است رنگ آن ها تغییر کند و زردتر شوند.

عوامل متعددی وجود دارد که میزان کبودی بعد از جراحی بینی را تعیین می کند و می تواند آن را بدتر کند، که عبارتند از:

تجربه جراح بینی

یک جراح ماهر و با تجربه، جراحی زیبایی بینی شما را با دقت بیشتری انجام می دهد در نتیجه  باعث می شود رگ های خونی کمتری آسیب ببینند. به حداقل رساندن ضربه وارد شده به ناحیه موثرترین کاری است که می توان برای جلوگیری از افزایش کبودی بعد از جراحی انجام داد.

وسعت جراحی و تکنیک مورد استفاده

جراحی بینی ممکن است مستلزم تغییر شکل غضروف، حرکت یا تغییر شکل استخوان های بینی، افزودن یا برداشتن غضروف یا همه موارد گفته شده باشد. کاملا طبیعی است که جراحی گسترده تر احتمال کبودی را نیز افزایش دهد.

سن و ژنتیک

با افزایش سن، رگ‌های خونی ظریف‌تر می‌شوند و پوست نازک‌تر می‌شود. هر دو عامل خطر کبودی را افزایش می دهند. ژنتیک، گردش خون و تغذیه نیز بر کبودی‌های پس از جراحی می تواند تاثیر بگذارد.

استفاده از رقیق کننده های خون

قبل از جراحی، جراح بینی شما توصیه می کند که مصرف داروهای رقیق کننده خون یا سایر دارو ها و همچنین بعضی از داروهای گیاهی که خونریزی را افزایش می دهند را متوقف کنید. توصیه های جراح  خود را جدی بگیرید و برای زمان مصرف دوباره آن ها به توصیه های پزشک گوش دهید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن مویرگ های بدن را دچار مشکل می کند و گردش خون را کاهش می دهد. اگر سیگار می کشید نه تنها احتمال کبودی شما بیشتر است، بلکه کبودی های شما مدت بیشتری نیز باقی خواهند ماند. سیگار همچنین خطر آسیب غیر قابل برگشت بافتی یا نکروز پوست را افزایش می دهد. افرادی که اعتیاد به سیگار و مواد مخدر دارند نباید تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گیرند.

پیروی از توصیه‌های جراح برای مراقبت‌های بعد از جراحی بینی می‌تواند تفاوتی در میزان کبودی و مدت زمانی که کبودی دوران نقاهت طول می‌کشد، ایجاد کند.

کبودی بعد از جراحی بینی چه مدت طول می کشد؟

معمولاً 2-4 روز پس از جراحی بینی بیشترین کبودی را خواهید داشت. ولی در پایان هفته اول، باید متوجه تغییر و کاهش کبودی قابل مشاهده شوید. برای کمک به کاهش سریعتر کبودی خود، نکاتی که در زیر بیان می شود را رعایت کنید.

چگونه کبودی بعد از جراحی بینی درمان می شود؟

دستورالعمل های جراح خود را کاملاً رعایت کنید، حتی اگر با توصیه های زیر متفاوت باشد. چون ممکن است جراح با توجه به شرایط شما یکسری دستورالعمل های خاص را توصیه کند.

نحوه خوابیدن

برای کاهش جریان خون و محدود کردن تجمع خون در مویرگ ها، سر خود را بالاتر از قلب خود قرار دهید. سعی کنید حداقل در 1 تا 4 شب اول به پشت بخوابید و سر خود را با بالش بالا ببرید.

استفاده از کمپرس سرد

یک کمپرس یخ، یا کیسه سبزیجات یخ زده را در ناحیه زیر چشم قرار دهید. برای محافظت از پوست، کمپرس سرد را در یک حوله نازک بپیچید و به مدت 10 دقیقه، حداقل 20 دقیقه استراحت بین گذاشتن یخ. کمپرس سرد را مستقیماً روی بینی خود نگذارید.

از کرم های کاهنده کبودی استفاده کنید

کرم های ویتامین K و ویتامین C ممکن است در کاهش ظاهر کبودی موثر باشند. هر کدام را طبق دستور حداکثر دو بار در روز استفاده کنید. البته قبل از مصزف هر نوع کرمی با پزشک خود مشورت کنید.

عینک نزنید

در حالی که ممکن است وسوسه شوید که از عینک آفتابی استفاده کنید تا چشمان سیاه خود را پنهان کنید، عینک فقط به پل بینی و گاهی اوقات روی گونه ها فشار بیشتری وارد می کند. عینک زدن در هفته های بعد از عمل می تواند تورم و کبودی را طولانی کند. در موارد شدید، عینک می تواند باعث فرورفتگی یا حرکت استخوان ها شود.

از رقیق کننده های خون خودداری کنید

از پزشک خود در مورد داروهایی که نباید قبل و بعد از عمل استفاده کنید حتما سوال کنید و همچنین برای شروع دوباره داروهایی خود بعد از جراحی بینی حتما با جراح مشورت کنید. حداقل به مدت دو هفته از مصرف داروهای رقیق کننده پرهیز کنید.

از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید

استعمال دخانیات باعث کاهش جریان خون در ناحیه می شود که روند بهبودی را طولانی می کند.

هیدراته بمانید

هیدراته ماندن بدن یعنی مصرف آب کافی در شبانه روز، تورم و کبودی مرتبط را کاهش می دهد. هیدراتاسیون همچنین به جریان خون برای بهبود ی سریع تر کمک می کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اکثر کبودی ها در عرض 2 هفته از بین می روند. بهبودی کبودی‌های شدید ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، اما همچنان باید در هفته دوم پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

گاهی اوقات، کبودی می‌تواند نشانه‌ای یک مشکل باشد در صورت داشتن موارد زیر به جراح خود حتما مراجعه کنید:

  • اگر کبودی بعد از هفته اول بدتر شد.
  • اگر کبودی با درد شدید همراه باشد که بهبود نمی یابد.
  • اگر تورم توده ای شود.

در اغلب موارد، کبودی بعد از جراحی بینی فقط یک علامت طبیعی و سالم است که بدن شما روند بهبودی را طی می کند.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *