بارداری و جراحی بینی

یکی از رایج ترین سوالاتی که خانم ها در مراجعه به متخصصین جراحی بینی می پرسند، ارتباط بین بارداری و جراحی بینی است. پاسخ این است که نه تنها جراحی بینی بلکه هر گونه جراحی که تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد برای خانم های باردار ممنوع است زیرا بیهوشی و جراحی تاثیر بدی روی جنین می گذارد، توصیه می شود خانم های بارداری که قصد انجام جراحی بینی را دارند چند ماه پس از زایمان این عمل را انجام دهند. امروز می خواهیم در این مطلب به سوالات شما در مورد بارداری و جراحی بینی پاسخ دهیم.

بارداری قبل از جراحی بینی

بارداری قبل از جراحی بینی

رینوپلاستی،که معمولاً جراحی بینی نامیده می شود. یکی از جراحی های پلاستیک رایج است. برخی از افراد برای اصلاح یک مشکل پزشکی، مانند انحراف بینی، در حالی که برخی دیگر عمدتاً به دلیل زیبایی بینی این روش را انجام می دهند. جراحی زیبایی بینی یک کار یک روزه نیست. بلکه یک فرآیند تدریجی با برنامه ریزی، آماده سازی و بهبودی است. به عبارت دیگر، روند بهبودی بینی زمان زیادی می برد، بنابراین برای خانم هایی که قصد دارند بعد از عمل بینی باردار شوند، مهم است که بدانند دوره نقاهت آن ها چقدر زمان می برد.

دوران بهبودی در هر فردی متفاوت است. اکثر جراحان موافق هستند که پس از شروع روند بهبودی، هیچ دلیلی برای بارداری نشدن وجود ندارد. به گفته متخصصان، زنانی که قصد باردار شدن دارند می توانند یک تا دو ماه پس از جراحی بینی برای بارداری اقدام کنند. بارداری پس از اتمام دوره ی نقاهت عمل بینی اشکالی ندارد و هیچ دلیل پزشکی خاصی برای تداخل با آن وجود ندارد.

در دوران بارداری برای تکمیل نتیجه جراحی بینی یا تسریع روند بهبودی خود داروی خاصی مصرف نکنید.

البته توصیه می شود بعد از جراحی بینی زمانی باردار شوید که تورم بینی برطرف شده و فرم بینی قابل مشاهده است، زیرا ممکن است بینی شما مجدداً نیاز به جراحی داشته باشد، در چنین مواردی، اگر فرد باردار باشد، ممکن است داروهای بیهوشی برای جنین مضر باشد. به همین دلیل بهتر است منتظر مشخص شدن نتیجه نهایی جراحی بینی باشید. همانطور که گفته شد صحیح است که بعد از دو ماه بعد از عمل بتوانید باردار شوید، ولی اگر ضرورتی ندارد بهتر است، حداقل شش ماه تا یک سال از عمل بینی شما گذشته باشد، تا هیج مشکلی برای شما پیش نیاید.

نتایج جراحی بینی در دوران بارداری

بدن در طول بارداری دستخوش تغییرات قابل توجهی از جمله تورم بینی و حتی ضخیم شدن دیواره های بینی می شود. برخی از زنان افزایش تولید مخاط و احتقان در مجاری بینی و حفره های سینوسی را تجربه می کنند. همه این تغییرات می تواند مشکلاتی را برای بینی ایجاد کند.

اگرچه معمولاً بینی متورم یا پف کرده و داخل آن شروع به تورم می کند، این علائم همه عوارض جانبی طبیعی هستند که پس از بارداری خود به خود برطرف می شوند. اگر دچار مشکل تنفسی ناشی از تورم شدید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

آیا بارداری بعد از عمل بینی خطرناک است؟

زمانی که فاصله ی زمانی مناسب بین جراحی بینی و بارداری وجود داشته باشد هیچ خطر و مشکلی و جود ندارد. بعد از عمل بینی زخم ها باید ترمیم شوند، تورم بینی باید برطرف شود و ساختار بینی باید فیکس و ثابت شود. به همین دلیل پس از جراحی بینی برای باردار شدن عجله نکنید و توصیه می شود که این زمان بهتر است که، کمتر از شش ماه نباشد. در واقع باردار شدن یک سال پس از جراحی بینی بهترین تصمیم است.

عمل بینی در دوران بارداری

هر گونه جراحی انتخابی در دوران بارداری ممنوع است، از جمله جراحی بینی. زیرا برای انجام جراحی بینی فرد باید بیهوش شود. برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت بعد از جراحی، مصرف دارو و قرص هایی ضروری است که تاثیر بدی روی جنین می گذارد. به خطر انداختن سلامت کودک برای یک روش انتخابی که می تواند به بعد موکول شود بسیار خطرناک است.

به طور کلی، تحقیقات نشان داده است که جراحی و بیهوشی در دوران بارداری، خطر سقط جنین، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش می دهد.

اگر به دلیل انحراف سپتوم یا راه های هوایی باریک در تنفس مشکل دارید. هنگامی که سلامت و رفاه شما به دلیل ناتوانی در دریافت اکسیژن کافی تهدید می شود، حتی اگر باردار هستید، ممکن است نیاز به جراحی بینی باشد. البته احتمال این اتفاق بسیار ناچیز است. شما باید توسط پزشک خود ارزیابی شوید تا خطرات و مزایای آن را بسنجید.

عمل بینی در دوران بارداری

چه زمانی می توان بعد از زایمان عمل بینی انجام داد؟

اکثر پزشکان به شما می گویند که حداقل چند ماه پس از زایمان صبر کنید. این به بدن شما اجازه می دهد تا پس از زایمان و بارداری بهبود یابد. مدت زمان بهبودی فرد بعد از بارداری و زایمان متفاوت است. اگر سزارین یا عوارض زایمان داشتید، بهبودی شما ممکن است بیشتر طول بکشد. با این حال، در دوران شیردهی باید مراقبت های ویژه ای انجام شود تا اطمینان حاصل شود که نوزاد آسیبی نمی بیند، زیرا داروی تجویز شده توسط پزشک یا داروهای بیهوشی ممکن است تا 12 ساعت در شیر مادر باقی بماند.

برای خانم های جوانی که برای اولین بار است که حس فوق العاده مادر شدن را تجربه می کنند، از بین بردن این حس زیبا با جراحی و استرس در دوران نقاهت توصیه نمی شود. این استرس و اضطراب ممکن است از طریق شیر مادر نیز به کودک منتقل شود.

شیردهی و جراحی بینی

کودک به اندازه دوران جنینی به مادر وابسته است. از آنجایی که نوزاد مستقیماً از شیر مادر تغذیه می شود، مادر باید مراقب باشد زیرا بیشتر غذاهایی که مادر استفاده می کند، وارد شیر می شود و مستقیماً روی کودک تأثیر می گذارد. به همین دلیل مصرف برخی غذاها و داروها در دوران شیردهی توصیه نمی شود. از آنجایی که معمولا برای جلوگیری از عفونت، درد و موارد دیگر باید مدتی بعد از جراحی بینی دارو مصرف کنید، بهتر است جراحی بینی را به پایان شیردهی موکول کنید.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *