دوران نقاهت بعد از جراحی بینی

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی در نهایت به نوع جراحی و میزان پیروی از دستورالعمل های بعد از عمل بستگی دارد. افرادی که از دستورات پزشک خود پیروی می کنند نسبت به افرادی که توجه لازم را ندارند، احتمال بهبودی سریع تر و کم عوارض تری را خواهند داشت. زمان بهبودی جراحی بینی می تواند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. در این مطلب می خواهیم به روند بهبودی بعد از جراحی بینی بپردازیم.

جدول زمان بندی بهبودی بعد از جراحی بینی

جدول زمان بندی بهبودی بعد از جراحی بینی

همانطور که گفته شد مدت زمان بهبودی بعد از عمل بینی از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. اما اکثر بیماران گزارش می دهند که کبودی بعد از جراحی بینی پس از یک یا دو هفته برطرف شده است. اکثر افراد می توانند پس از یک هفته تا ده روز به سر کار برگردند و به فعالیت های عادی روزانه خود ادامه دهند. بهبودی کامل عمل جراحی بینی ممکن است تا یک سال طول بکشد تا نتایج نهایی مشخص شود، به ویژه در بینی های گوشتی.

بلافاصله پس از جراحی بینی

پس از جراحی، به احتمال زیاد کمی درد در بینی همراه با سردرد را تجربه خواهید کرد. شما با بانداژ و آتل چسبانده شده به بینی خود از خواب بیدار می شوید تا در طول فرآیند بهبودی اولیه به نگه داشتن آن کمک کند.

جراح شما داروهای مسکن را برای کاهش درد شما در روزهای اولیه پش از جراحی تجویز می کند، اما به طور معمول باید بتوانید چند ساعت پس از عمل به خانه برگردید و استراحت کنید.

بینی شما ممکن است احساس انسداد و گرفتگی داشته باشد، بنابراین ممکن است نفس کشیدن از طریق دهان در طول دوره بهبودی اولیه راحت‌تر باشد. نوک بینی شما ممکن است بی حس باشد و به احتمال زیاد کمی تورم و کبودی در اطراف چشم و ناحیه گونه خود خواهید داشت.

مهم است که دستورالعمل های مراقبت بعد از جراحی بینی جراحخود را به درستی دنبال کنید تا اجازه دهید بینی شما همانطور که باید بهبود یابد. در چند روز اول، باید استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های سنگین که می‌تواند باعث ضربه زدن به بینی شما شود، اجتناب کنید.

هفته اول بعد از جراحی بینی

در هفته اول پس از عمل، باید استراحت کافی داشته باشید. ناراحتی و تورم در دو و سه روز بعد از جراحی بینی به اوج می رشد و بعد از آن روند کاهشی دارد. پس از هفته اول بهبودی، جراح بینی از شما می خواهد که برای معاینه بینی خود به او مراجعه کنید و مطمئن شوید که همه چیز همانطور که باید بهبود می یابد. در این مرحله، احتمالاً آتل خود را بردارید

در حال حاضر، شما باید بتوانید به روال عادی و فعالیت های عادی و سبک روزانه خود بازگردید. فقط مراقب باشید که بینی خود را با قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا فشار روی صورت خود، مانند عینک زدن یا نحوه نادرست خوابیدن، همچنین انجام فعالیت های ورزشی سنگین، خم کردن سر و تغذیه نامناسب تحریک نکنید و آسیب نزنید.

دو هفته بعد از جراحی بینی

بیشتر کبودی های شما باید تا این مرحله فروکش کرده باشد و درد نیز کم شود. همچنین تورم بینی شما تا حد زیادی کاهش یافته است. در این دوران می توانید بسیاری از فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید ولی باید مراقب باشید ضربه و آسیبی به بینی شما نرسد.

چهار هفته بعد از جراحی بینی

در حال حاضر تمام کبودی های شما باید برطرف شده باشد. اگر شما فردی هستید که از ورزش کردن لذت می‌برید، می‌توانید در این مرحله ورزش‌های سبک قلبی عروقی مانند دویدن را انجام دهید. از انجام ورزش های تماسی و ورزش های که احتمال افتادن را دارد، مانند سوارکاری خودداری کنید.

شش هفته پس از جراحی

در حال حاضر، بینی شما باید تورم کمی داشته باشد و ساختار استخوان باید ثابت شده باشد. شما می توانید تمرینات مقاومتی سبک را از سر بگیرید ، فقط با جراح بینی خود مشورت کنید که آیا هر یک از روش های ورزشی شما می تواند روند بهبودی جراحی بینی شما را مختل کند.

شش ماه پس از جراحی بینی

تا سه تا شش ماه بعد از جراحی بینی، هر گونه بی حسی پوست و سوزن سوزن شدن غیرمعمول یا درد شدید باید برطرف شده باشد. شما باید بتوانید بینی خود را با فشار جزئی بدون احساس درد لمس کنید. اگر در این مرحله نگرانی دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

یک سال بعد از جراحی بینی

جراحی بینی شما باید پس از یک سال به طور کامل بهبود یافته باشد و هیچ گونه درد، تورم یا کبودی نداشته باشید. هر جای زخم باید به طور کامل بهبود یافته و حداقل باشد و شما باید بتوانید نتیجه نهایی جراحی بینی خود را مشاهده کنید.

اگر هر گونه ناراحتی غیرطبیعی یا عوارض جانبی را تجربه کردید، فوراً با جراح خود مراجعه کنید.

هفته اول بعد از جراحی بینی

سوالات متداول

آیا بعد از جراحی بینی آتل بینی خواهم داشت؟

همه افراد بعد از عمل به آتل نیاز ندارند. اسپلینت بینی تنها در صورتی استفاده می شود که استخوان های بینی شکسته و تنظیم مجدد شوند. اسپلینت بینی به استخوان ها در شکل گیری جدید خود زمان می دهد تا ترمیم شوند. این آتل ها معمولاً بعد از هفته اول بعد از جراحی برداشته می شود.

چگونه می توانم زمان بهبودی بعد از جراحی بینی خود را تسریع کنم؟

در حالی که هیچ درمان معجزه آسایی برای تسریع بهبودی وجود ندارد، پیروی از توصیه‌های پزشک می‌تواند تعداد عوارض عمل شما را محدود کند و بهبودی آرام را تضمین کند. خوردن یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی فراوان می تواند قدرت شما را حفظ کرده و به روند بهبودی کمک کند.

آیا بعد از عمل جراحی بینی درد داریم؟

بسته به نوع روش، میزان درد شما ممکن است متفاوت باشد. بیشتر بیماران پس از عمل بینی احساس ناراحتی بیشتری نسبت به درد دارند. اگر بعد از جراحی بینی دچار درد یا مشکل در تنفس شدید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. کمپرس سرد و داروهای مسکن ممکن است تمام چیزی باشد که شما نیاز دارید.

بعد از عمل بینی از چه فعالیت هایی باید اجتناب کرد؟

ممکن است پزشک به شما بگوید پس از عمل بینی از خیلی چیزها اجتناب کنید. این فعالیت ها می تواند شامل موارد زیر باشد: فین کردن، تمرین های ورزشی دشوار، قرارگیری در معرض نور خورشید، خم شدن، عینک زدن و ارتباط جنسی. علاوه بر ضربه و آسیب، این فعالیت ها می تواند فشار خون شما را افزایش داده و احتمال خونریزی را افزایش دهد.

چه زمانی می توانم بعد از عمل بینی به سر کار برگردم؟

اکثر افراد تقریباً یک هفته پس از عمل می توانند به سر کار بازگردند.

دکتر فاطمه مختاری فر

دکتر فاطمه مختاری فر

جراح و متخصص سر و گردن، گوش و حلق و بینی هستند. از جمله کارهای زيبايی سر و گردن شامل رینوپلاستیاتوپلاستيبلفاروپلاستی پروتز چانهلیفت صورت و گردنتزريق ژل و بوتاکسجراحی اندوسکوپیک سینوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *